Zanka

Korona virüs salgını ile çöküşe geçen özel tiyatrolar, şartlara direnmekte büyük güçlük çekiyor. Birçok sanatçı ve topluluk devletten destek beklerken, ne yazık ki üzücü haberler gelmeye başladı. Sezonda birçok ünlü ismin sahne aldığı TOY İstanbul, hikayesini noktaladı…

İstanbul'un önemli alternatif tiyatro mekanlarından olan ve bugüne kadar birçok başarılı oyunu izleyicilerle buluşturan TOY İstanbul, pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor.

Kasım 2016’da başlayan maceranın sonlandırıldığı, tiyatronun sosyal medya hesabından yapılan şu açıklama ile duyuruldu:

“Kasım 2016 tarihinden beri devam eden serüvenimiz bugün sona eriyor. TOYİstanbul Pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor. Yolculuğumuzun başından bu yana bizleri yalnız bırakmayan tiyatro ekiplerimize, yazarlarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza, öğrencilerimize, tüm ekip arkadaşlarımıza ve tabi ki seyircilerimize çok teşekkür ederiz. Yeni yolculuklarda tekrar buluşmak ümidiyle…”

SANATÇILAR ÜZGÜN

TOY İstanbul’un kapanması üzüntüyle karşılandı. Tiyatrocu Emrah Elçiboğa, “Virüs bahane. Sanatı öldürmek, sanatçıyı bitirmek, aykırı sesleri, itirazları susturmak, halkı daha da uyuşturmak için yandaş ünlümsüleri ihya etmek istiyorlardı ve Covid-19 buna mükemmel bir zemin sağladı. Daha kapanacak çok yer var” dedi.

Baba Sahne’nin kurucusu ve tiyatrocu Şevket Çoruh ise bu habere şu ifadelerle tepki verdi:

“Ölmezsinciler, Kültür Bakanlığı, yerel yönetimler, ne diyeceksiniz? Geçmiş olsun mu? Bana mı sordunuz açarken mi? Ne diyeceksiniz? Yazık…”Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR