Zanka

Korona virüs tedbirleri kapsamında uzun bir aradan sonra yeniden kısıtlamaya gidildi. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında yeni dönem 21 Kasım Cumartesi günü itibarıyla başlayacak. Saat 10.00-20.00 saatlerinin dışında sokağa çıkmak yasak olacak. Peki bu yasaktan kimler muaf olacak? Hangi işletmeler kapsam dışında olacak? Akıllarda daha pek çok soru işareti olabilir. İşte o sorulara bakanlığın verdiği yanıtlar…

Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınan yeni önlemler bu akşamdan itibaren devreye giriyor.

İçişleri Bakanlığı yeni önlemlere ilişkin sıkça sorulan soruların cevaplarını paylaştı. Bu soruların başında da “Kimler sokak kısıtlamasında muaf olacak?” sorusu geliyor. İşte kısıtlamalarla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları...

20 YAŞ ALTI YÜZ YÜZE EĞİTİM GÖREN TEKNİK ÜNİVERSİTE VE TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ YASAKTAN MUAF MI?

* Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir.

* Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri amacıyla üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

20 YAŞ ALTI PROFESYONEL SPORCULAR YASAKTAN MUAF MI?

* 20 yaş altı profesyonel veya milli sporcular, profesyonel veya milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (müsabaka, antrenman, bu amaçlarla seyahat vb.) kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARDAN HANGİ GÖREVDEKİLER YASAKTAN MUAF?

65 yaş ve üzerindeki sağlık çalışanları (doktor, diş hekimi, eczacı vb.), seçimle göreve gelenler (belediye başkanı, muhtar vb.), avukat, akademisyen, veteriner, serbest muhasebeci-mali müşavir gibi meslek grupları

* Genelge ile gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan iş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz edenler istisna tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

20 YAŞ ALTI ŞEHİR İÇİ VEYA ŞEHİRLERARASI YOLCULUĞU NASIL YAPACAK?

* 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30.05.2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

ÇOCUKLARINI KREŞ YA DA BAKICIYA BIRAKMAK ZORUNDA OLAN EBEVEYNLER KISITLAMA SAATLERİNDE ÇOCUKLARINI GETİRİP GÖTÜREBİLECEK Mİ?

* 29.05.2020 tarih ve 8483 sayılı Genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuklarımız ve gençlerimizin ihtiyaca göre bakıcıya, aile büyüklerine, kreş̧ veya gündüz bakımevlerine gidebilmesi ve kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilmesi mümkündür.

SINAVLARA GİRECEK KİŞİLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF MI?

* Genelgemiz ile KPSS ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin kısıtlamadan muaf oldukları belirlendiğinden bu sınavlara girecek her yaş grubundaki kişiler sokağa çıkma saat kısıtlamasına tabi olmayacaklardır.

İNŞAAT SEKTÖRÜ HAFTA SONU UYGULANACAK SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF MI?

* İnşaat sektörü ve çalışanları Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca üretim ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamında olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

YEME İÇME YERLERİNE YÖNELİK YASAK HASTANELERDEKİ YEME-İÇME MEKANLARI İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

* Hastanelerde bulunan yeme-içme mekânları (kantinler, kafe vb.) Genelge kapsamında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara (çalışma saatleri, servis yöntemi vb.) doğrudan tabi değildir. Hastanelerde bulunan yeme-içme yerlerinin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

OTELLER VE KONAKLAMA TESİSLERİNDEKİ RESTORANLAR YEME İÇME YERLERİNE YÖNELİK YASAKLARA DAHİL Mİ?

* Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer lokanta veya restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Ancak oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamazlar.

HAVAALANLARI İÇERİSİNDEKİ LOKANTA VE RESTORANLAR YEME İÇME YERLERİNE YÖNELİK YASAKLARA DAHİL Mİ?

* Havaalanları içerisindeki yeme içme mekanları (lokanta, restoran, kafe vb.) sadece yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmet vermek koşuluyla Genelge kapsamında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara tabi değildir.

TİCARİ FAALİYET GÖSTEREN TEKNE VE YATLAR MÜŞTERİLERİNE YEME-İÇME SERVİSİ YAPABİLİRLER Mİ?

* Deniz turizmi amaçlı ticari faaliyet gösteren tekne ve yatlar gezi maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapamazlar.

SEYAHAT ACENTALARI TURLARIYLA KONAKLAMA VEYA TRANSFER HİZMETLERİNDEN YARARLANANLAR YASAKTAN MUAF MI?

* Seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketiciler “5.2/u) Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler” istisna kapsamındadır.

HAVALİMANLARINDAKİ MAĞAZALAR AÇIK OLACAK MI?

* Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya vb. işyerleri), Genelgenin 1'inci maddesi ile faaliyet gösterebilecekleri zaman aralığı 10:00-20:00 saatleri arası olarak belirlenen iş yerleri kapsamında değildir.

TEKEL BÜFELERİ AÇIK OLACAK MI?

* Tekel büfeleri, Genelgenin 1'inci maddesi kapsamında marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamalarına (saat 10:00-20:00 arası çalışabilme) tabidir.

PASTANELER SAAT 10.00’DAN ÖNCE SATIŞ YAPABİLİR Mİ?

* Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan işyerleri sadece bu ürünlerin satışını sabah 08:00-10:00 saatleri arasında gel-al şeklinde yapabilirler.

AZINLIK CEMAATLERİNE MENSUP 65 YAŞ VE ÜZERİ DİN ADAMLARI, BU YAŞ GRUBU İÇİN GETİRİLEN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA TABİ Mİ?

* Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakta olup haricen izin alınmasına gerek yoktur.

65 YAŞ VE ÜZERİ İLE 20 YAŞ ALTI CUMA NAMAZINA GİDEBİLİR Mİ?

* Belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.

KREŞLERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK Mİ?

* Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarıyla yapılan görüşmeler sonucunda; çalışan anne-babaların durumu da göz önünde bulundurularak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlerle birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel eğitim kurumları bünyesindeki kreşlerin yüz yüze eğitim faaliyetlerine devam edebilmeleri gerektiği değerlendirilmiştir.

SOKAK HAYVANLARININ BESLENMESİ NASIL OLACAK?

* 30.04.2020 tarih 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile sokak hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu gibi hayvan severlerimiz hafta sonlarında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

REKLAM VE DİZİ SEKTÖRÜNÜN ÇALIŞANLARI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI?

* Reklam ve dizi sektörü ile çalışanları, Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca üretim ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamında olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

PAZARYERLERİ HANGİ SAATLERDE AÇIK OLACAK? PAZARCILAR YASAKTAN MUAF MI?

* Pazarcı esnafımız, sebze-meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazaryerine nakliyesi/kurulumu bağlamında çalışma saatleri sınırlamasına tabi değildir.

* Ancak pazaryerlerinde 10:00 ila 20:00 saatleri arasında vatandaşlarımıza satış yapılabilecek olup bu açıdan marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamasına tabi olacaktır.

OTEL REZERVASYONU BULUNAN KİŞİLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SÜRESİ İÇERİSİNDE ÖZEL ARAÇLARIYLA SEYAHAT EDEBİLİRLER Mİ?

* Otel rezervasyonu bulunan vatandaşlarımız konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

TURİSTLER SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI?

* Turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

HALI SAHALARDA AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİN ANTRENMANLARI İLE FUTBOL AKADEMİSİ ÇALIŞMALARI YAPILABİLİR Mİ?

* Amatör liglerin ertelenmiş durumda olması nedeniyle, yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetleri durdurulan halı sahalarda antrenman yapılamayacağı ve futbol okulu/akademisi gibi faaliyetlerin devam edemeyeceği değerlendirilmektedir.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR