Zanka

Dünyanın gözü kulağı ABD’ye çevrilmiş durumda. Kongre baskınının ardından, ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumu başladı. Karar merakla bekleniyor…

3 Kasım'da yapılan seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 20 Ocak'taki devir teslim töreniyle koltuğunu Demokratların adayı seçilmiş Başkan Joe Biden'e devredecek. Ancak yaşanan olayların Trump'ın kışkırtmasıyla meydana geldiğini düşünenler, Başkan'ın 20 Ocak'tan önce koltuğu yardımcısı Mike Pence'e bırakması gerektiğini söylüyor.

ABD Temsilciler Meclisi, başkent Wahsington DC’de Başkan Donald Trump’ın destekçilerini Kongre binasına saldırmasının ardından, Trump’a yönelik azil oturumunu açtı.

Daha önce Cumhuriyetçi Parti’den üç isim, destekçilerinin Kongre’ye saldırmasının ardından Başkan Donald Trump’ın azledilmesine onay verebileceklerini duyurmuştu.

Temsilciler Meclisi’ndeki üç numaralı Cumhuriyetçi Liz Chaney, yaptığı açıklamada “Bugüne kadar hiçbir Amerikan başkanı makamına ve Anayasa’ya olan yeminine daha büyük ihanet etmemiştir” demişti.

DÖRT SAYFALIK AZİL KARARI TASARISI NELERİ İÇERİYOR?

Temsilciler Meclisi’ne sunulan azil tasarısında tek madde yer aldı. Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump “isyana teşvikle” suçlanıyor.

Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, Cumhuriyetçi Trump, hakkında iki kez azil süreci başlatılan ilk başkan olacak.

Dört sayfalık azil kararı tasarısında Trump'ın seçim hileleriyle ikinci kez başkan seçilmesinin engellendiği yönünde temelsiz suçlamalarda bulunduğu, Georgia eyaletindeki yerel seçim yetkililerine Biden'ın eyalette az farkla elde ettiği zaferi geri çevirmek için kendisine 11 binden fazla oy 'bulmaları' yönünde baskı yaptığı ve geçen Çarşamba günü binlerce destekçisini Kongre üyelerinin seçim sonuçlarını geri çevirmesi için baskı yapmak üzere Kongre binasına yürümeleri için harekete geçirdiği ayrıntıları yer alıyor.

TRUMP: 25'İNCİ MADDE BENİM İÇİN SIFIR

Başkan Donald Trump, Teksas’ta inşa edilmekte olan sınır duvarının bir bölümü önünde yaptığı açıklamada görevden alınması için Anayasa’nın 25’inci ek maddesinin yürürlüğe konmasından endişe duymadığını ve söz konusu maddenin kendisi için ‘sıfır risk’ taşıdığını söylemişti.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR