Zanka

Korona virüse karşı aşılama süreci devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Covid-19 aşısının uygulama kurallarını açıkladı. Kimlere ikinci doz uygulanmayacak? Kimlerin aşılamaları ertelenecek? Hamileler ve emziren anneler aşı olacak mı? İşte detaylar…

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulama kurallarını açıkladı. Aşının kimlere nasıl yapılacağı, hangi şartlarda ikinci dozun yapılmayacağı, aşı olan kişilerin nasıl takip edileceği netleşti.

Buna göre açıklanan kurallar şöyle:

* Aşı tercihen sol koldan ve otururken yapılacak.

* İlk dozdan sonra ciddi alerjik reaksiyon yaşanırsa ikinci doz uygulanmayacak.

* 38 derece ve üzerinde ateşi olanların, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanların ve epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında olanların aşıları ertelenecek.

* İkinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak.

GRİP VE ZATÜRRE AŞISI OLANLAR NE ZAMAN AŞI YAPTIRABİLECEK?

* Virüs aşısıyla, grip, zatürre ve diğer rutin aşılar arasında en az iki hafta olması gerekiyor.

* Kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği gibi canlı aşılarda ise en az 4 hafta beklenecek. Kuduz ve tetanos aşısı ise zaman bırakmadan yapılabilir.

HAMİLELER VE EMZİREN ANNELERE AŞI YAPILACAK MI?

* COVID-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan hamileler, istedikleri takdirde aşı olabilecek. Ancak, hamileliğin ilk üç ayında aşı uygulanmaması tercih edilecek. Emziren anneler isterse aşı olabilir.

AŞI OLANLARA 6 AY TAKİP

* Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek.

* Aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, gibi belirtiler sisteme girilecek.

* 6 aya kadar tat veya koku kaybı, yüz felci gibi nörolojik istenmeyen etkiler de kayıt altına alınacak.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
4211


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR