Zanka

Korona virüs aşısında dünyanın büyük bir umut bağladığı Pfizer ile BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı, birçok ülkede uygulanmaya devam ediyor. Ancak İngiltere, İsrail ve İsviçre’den gelen ilk sonuçlar hiç de iç açıcı değil. Bu ülkelerdeki ilk dozda korumanın "beklenenin çok altında ve yüzde 50'ler seviyesinde" olduğu açıklandı. Üstelik aşı, Brezilya ve Güney Afrika mutasyonuna karşı da koruma sağlayamadı. İsviçre'de ise ikinci aşıyı olan yaşlıların 4'te biri, iki hafta sonunda virüse yakalandı…

Dünya korona virüsten kurtulmak için yoğun bir aşılama sürecine girdi. Aşı şirketleri dağıtım sürecinde tam anlamıyla bir kriz yaşarken, aşının koruma düzeyine ilişkin de tartışmalar başladı.

Çin aşısının ilk dozunun yüzde 50'ler seviyesinde etkili olduğu belirtilmişti. Bu kez benzer sonuçlar Pfizer/BioNTech aşısı için çıktı.

İngiliz The Guardian, Alman Frankfurter Rundschau ve İsrail'in Times of İsrail gazeteleri, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozdaki korumasının "açıklanan ve düşünülenden" daha az olduğunu yazdı. Ülkenin korona virüs danışmanı Nachman Ash da doğruladı ve ilk aşılamadan sonraki etkinliğin yüzde 52 olduğunu vurguladı.

İkinci dozda, koruma oranının yüzde 95 olacağı belirtiliyor ama bu koruma ikinci dozun 14 gün ardından ortaya çıkabiliyor. İkinci dozdan henüz o kadar çok sayıda yapılmadığı için bu oran da tam değil.

Ancak sağlık görevlilerindeki aşının yüksek oranda antikor ürettiği ve bunlarda aşılananların yüzde 98'inin vücudunda antikor oluştuğunun görüldüğü belirlendi.

BREZİLYA VE GÜNEY AFRİKA MUTASTYONLARINA KARŞI KORUMUYOR

Pfizer/BioNTech'in aşısının İngiltere'deki koronavirüs mutasyonu, B.1.1.7'ye karşı etkili olduğu ancak Brezilya ve Güney Afrika mutasyonuna karşı hiç de aynı sonuçları vermediği laboratuvarda da saptandı.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, İsrail'de yüksek aşılamaya rağmen Salı günü 10.000'den fazla yeni vaka tespit edildi ve aşılanmış kişilerden sadece 30 ile 40'ı İngiltere mutasyonunu gösterdi.

İngiliz mutasyonuna karşı koruma rakamla iyimser bulunur ve tıbbi olarak desteklenirken, Brezilya ve Güney Afrika mutasyonu için benzer sonuçlar çıkmadı. Bir İngiliz- Hollanda araştırma ekibi, aşıdan sonra vücudun oluşturduğu antikorların Güney Afrika ve Brezilya mutasyonunu nötralize edemediğini saptadı. Pfizer/Biontech ise, şimdi mRNA aşısını buna göre yenilemekten söz ediyor.

İSVİÇRE'DE AŞIDAN SONRA KORONA VİRÜS VAKALARI

İsviçre'nin Valais Kasabası'nda ise, Steg VS'deki yaşlılar yurdunda 54 kişi, ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısını da yaklaşık iki hafta önce almıştı. Ancak bunların 15'i yeniden korona virüse yakalandı.

Tesisin yöneticisi Martin Kalberattker, "Bu çok sinir bozucu bir durum" açıklaması yaptı.

Bölgedeki doktorlar da hayal kırıklığı yaşıyor. İlk aşılamadan sonra, düşük koruma nedeniyle virüs bulaşmasına şaşırmadıklarını ancak ikinci aşıdan sonra çıkan bu yüksek sayının şaşırtıcı olduğu belirtiliyor. Semptom gösteren kişilerin ileride yeniden aşılanacağı açıklandı.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
4113824


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR