Zanka

Korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlar kaybettikleri yakınları için sınırlı sayıda kişiyle bir cenaze töreni düzenlemek mecburiyetinde. Ancak son zamanlarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da aralarında bulunduğu devlet erkanının katıldığı yüzlerce kişilik cenaze törenleri düzenleniyor. Bu duruma halkın tepkisi büyürken, bir tepki de Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut’tan geldi. Kalabalık cenazelerin çifte standart olduğunu söyleyen Bulut, “Onlara neden hiç bir yasak yok anlamak istiyoruz” dedi…

Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, pandemi kısıtlamaları nedeniyle vatandaşın en yakınlarının dahi cenaze törenlerine katılması yasakken, son 10 günde devlet büyüklerinin katıldığı cenazelere yüzlerce kişinin katılmasını eleştirdi.

Sözcü’ye konuşan Bulut, topluma önder ve örnek olmaları gerekenlerin bu duyarsızlığı nedeniyle Covid-19'un bir türlü önlenemediğini söyledi.

“TOPLUMDA İKİ KANAAT OLUŞTU”

Cenaze törenlerinin bu şekilde yapılmasını çifte standart olarak değerlendiren, bu davranışların toplumun vicdanını yaraladığını söyleyen Bulut, imtiyazlı bir grubun kendini kısıtlamaların dışında gördüğünü belirtti.

Toplumun gözü önünde gerçekleşen bu görüntülerin vatandaşta iki kanaat oluşturduğunu söyleyen Bulut, şu ifadeleri kullandı:

“Birinci kanaat vatandaş liderler, devlet büyükleri bunu böyle yapıyorlarsa, bizim de kalabalıklara girmemizin bir sakıncası yoktur diye değerlendiriyor.  İkincisi ise Türkiye'ye belli sayıda aşının geldiği bu aşının belli gruplara yapıldığı o yüzdende kendilerini rahat hissettikleri ile ilgili toplumda çok yaygın bir düşünce, kanı ve tepki var. Vatandaşta, onlar aşılama yapmışlardır, kendilerini korumuşlar toplumu umursamıyorlar düşüncesi beliriyor. Toplumda yaşlılar, hastalar, risk gruplarına aşı yapılmamışken, bu kadar rahat hareket etmeleri acaba onlar kendilerine aşı yaptırdı da bizden gizliyorlar mı düşüncesi hakim”

“BİZE BASIN AÇIKLAMASI YASAKKEN, ONLARA NEDEN YASAK YOK”

Bulut, pandemiye karşı duyarlılığı artırmanın sadece sağlık çalışanlarının görevi olmadığını, o cenazelere katılan Sağlık Bakanı, YÖK Başkanı, Üniversite Öğretim Üyeleri, siyasi parti başkanları, Cumhurbaşkanının da görevi olduğunu hatırlattı ve “Bizlere anayasa ve hukuktan kaynaklanan, açık alanda daha az insanla yapılacak basın açıklamaları yasakken, onlara neden hiç bir yasak yok anlamak istiyoruz” dedi.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR