Zanka

Kabine toplantısında alınan kararla kontrollü normalleşme sürecine geçildi. Aylardır hizmet vermeyi bekleyen esnaf yeniden müşteri ağırlamaya başladı. Ancak akıllara takılan bazı sorular var. Mesela kafe ve restoranlara girişte HES kodu zorunlu mu? Kahvehaneler ve kıraathanelerde oyun oynanabilecek mi? İnternet kafeler açıldı mı? Tekel büfeleri kısıtlama saatlerinde açık olacak mı? İşte bunlar ve daha birçok soruya İçişleri’nden gelen yanıtlar…

Aylardır beklenen kontrollü normalleşme dönemi başladı. Buna göre iller risk durumlarına göre çok yüksek riskli, yüksek riskli, orta riskli ve düşük riskli olmak üzere dört gruba ayrıldı.

Risk gruplarına göre yeni kararların uygulaması da değişiyor. Açıklama yapıldı ancak halen akıllarda pek çok soru var. Kafe ve restoranlara girişte HES kodu zorunlu mu? Kahvehaneler ve kıraathanelerde oyun oynanabilecek mi? İnternet kafeler açıldı mı? Tekel büfeleri kısıtlama saatlerinde açık olacak mı?

İçişleri Bakanlığı, kontrollü normalleşme döneminde merak edilen 12 soruyu cevapladı.

İşte kontrollü normalleşme dönemine dair sıkça sorulan sorular ve yanıtları:

YEME İÇME YERLERİNE GİRİŞTE HES KODU ZORUNLU MU?

* Genelge ile restoranların açık ve kapalı alanları için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite ile 07.00-19.00 saatleri arasında çalışması öngörülen lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi tüm yeme-içme yerlerine girişte tüm müşterilerin HES kodu sorgulamasının yapılması zorunlu.

DERNEK LOKALLERİ GENELGEYE TABİ Mİ?

* Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki dernek lokalleri de genelge ile kıraathane ve çay bahçeleri için öngörülen şartları sağlamak koşuluyla akşam 19.00’a kadar açık olabilecek.

* Sadece dernek üyelerine yüzde 50 kapasite şartına uygun şekilde hizmet verebilecek olan dernek lokallerinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

* Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde dernek lokalleri kapalı kalmaya devam edecek.

KAHVEHANELER VE KIRAATHANELERDE OYUN OYNANABİLECEK Mİ?

* Düşük, orta, yüksek risk gruplarında bulunan illerdeki kahvehaneler, kıraathaneler, çay ve kır bahçeleri ile dernek lokallerinde salgınla mücadele tedbirleri çerçevesinde oyun (kağıt, okey vb.) oynanmasına müsaade edilmeyecek.

* Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde kahvehane, kıraathane gibi oyun oynanan iş yerleri, kapalı kalmaya devam edecek.

BAR, PAVYON, NARGİLE KAFELER AÇILDI MI?

* Bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu/kafe gibi iş yerleri 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı genelge kapsamında olmayıp bu iş yerlerinin önceki genelgeler çerçevesinde tüm illerde kapalı tutulmasına devam edilecek.

İNTERNET KAFE, OYUN SALONLARI, LUNAPARK GİBİ YERLER AÇILDI MI?

* Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerdeki internet kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lunapark gibi oyun ve eğlence yerleri genelgede belirtilen %50 kapasite sınırı ile 07.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecekler.

TEKEL BÜFELERİ KISITLAMA SAATLERİNDE AÇIK OLACAK MI?

* Tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde kendileri için belirlenen usul ve esaslar ile açılış ve kapanış saatlerine uymak koşulu ile faaliyet gösterebilecek olup, tekel büfeleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kapalı kalmaya devam edecek.

YÜKSEK VE ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLERDE 65 YAŞ ÜZERİ İLE 20 YAŞ ALTI KİŞİLERİN ŞEHİRLERARASI SEYAHATLERİ NASIL OLACAK?

* Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki gibi izne tabi olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı genelgede belirlenen esaslar çerçevesinde seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecek.

* Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşların şehirlerarası seyahatleri için izin alınması gerekmeyecek.

* Ayrıca 20 yaş altı gençler ve çocuklar yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabilecekler.

YÜKSEK VE ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLERDE 65 YAŞ ÜZERİ İLE 20 YAŞ ALTINA TOPLU TAŞIMA YASAĞI KALKTI MI?

* Düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler.

* Çok yüksek risk grubundaki illerde ise 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı gençler ve çocuklar için şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanımına dair kısıtlamaya devam edilecek.

CENAZELER VE TAZİYELER NASIL OLACAK?

* Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kurallara uyulmak kaydıyla cenazelere katılacak kişi sayısına ilişkin herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak.

* Yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise halen uygulanmakta olduğu gibi cenazelere katılım 30 kişi ile sınırlandırılacak.

* Tüm risk gruplarında taziye evlerinin kapalı tutulmasına devam edilecek ve evlerde veya başka yerlerde toplu taziye uygulamasına izin verilmeyecek.

HAMAM, SAUNA, MASAJ SALONU GİBİ YERLER SON GENELGEYE TABİ Mİ?

* Hamam, sauna ve masaj salonu gibi iş yerleri düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite sınırı uygulanmak şartıyla faaliyet gösterebilecekler.

* Çok yüksek risk grubunda bulunan illerde ise hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı genelge doğrultusunda yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecekler.

KAMU KURUMLARINDAKİ KAPALI ÇAY OCAĞI VE KANTİNLER AÇILDI MI?

* Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çay ocağı ve kantinler, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde bu iş yerleri için yer alan esaslara uyulmak kaydıyla faaliyet gösterebilecekler.

RESTORANLARDA CANLI MÜZİK YAYINI YAPILABİLİR Mİ?

* 21/12/2020 tarih ve 21153 sayılı genelge, 02/06/2020 tarih ve 8591 sayılı genelge ile 30/05/2020 tarih ve 8556 sayılı genelgede açıkça belirtildiği üzere dans, oyun vb. amaçlı olanlar başta olmak üzere canlı müzik konusunda kısıtlama getirilmiş olup, restoranlarda canlı müzik etkinliğine izin verilmeyecek.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR