Zanka

Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında gelen işsizlik, pandemi nedeniyle daha da arttı. Geçen yıl uygulanan işten çıkarma yasağı sürecinde çok sayıda işçi, işveren tarafından Kod-29 gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. DİSK-AR tarafından iletilen soruya SGK tarafından verilen yanıta göre bu işçilerin sayısı 176 bin 662…

Sözcü’de yer alan habere göre; DİSK-AR tarafından CİMER başvurusu ile SGK'dan elde edilen veriler, 2020 yılında 176 bin 662 işçinin Kod-29 nedeniyle işten çıkarıldığını ortaya koydu. Bu işçilerin 34 bin 145’ini kadınlar, 142 bin 517’ini ise erkek oluşturdu.

DİSK-AR tarafından yapılan açıklamada "İşverenlerin uzun yılardır, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı haklarını gasp etmek için başvurdukları bu yöntem, Kovid-19 döneminde uygulanan işten çıkarma yasağını delmek için de kötüye kullanılıyor. İş Kanunu'nun 25-II maddesi işten çıkarma yasağının istisnalarından birini oluşturuyor" denildi.

NE TAZMİNAT NE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ

Kod-29 ile işten çıkarılan işçiler kıdem tazminatı ve ihbar öneli/tazminatı alamıyorlar. Ayrıca Kod-29'dan çıkarılan işçiler İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor.

KOD-29 İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI DIŞINDAYDI

Kamuoyunda 'Kod-29' olarak bilinen ve işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından İş Kanunu'nun 25-II maddesinde yer alan 'ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri' gerekçesi ile feshedilmesi düzenlemesi, salgın dönemi işten çıkarma yasağının dışında tutulmuştu.

 

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR