Zanka

Türkiye Kazdağları’nda yapılacak altın madeni faaliyetleri ve Salda Gölü’ne yapılacak Millet Bahçesi’ne karşı tepkilerini dile getirmeye devam ederken, bir kötü haber de Şirince Köyü’nden geldi…

Sözcü’de yer alan habere göre; Torbalılı işadamı Rüçhan Abaylı'nın, İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü turistik ilçesi Selçuk’un Şirince Köyü’nde mermer ocağı işletmek için yaptığı başvuru Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edildi. Diğer yandan, mermer ocağı sahasının doğusu ve bitişiğinde jeotermal enerji santrali kurulması için iki kuyuda sondaj çalışması yapılmasına da onay verildi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü, birbirine bitişik olan, her biri 99 hektarlık üç saha için işletme ruhsatı verdi. Maden sahası Şirince'ye 3200 metre, Belevi'ne 2500 metre mesafede tanımlandı. Toplam 297 hektar alanda faaliyet göstermek isteyen şirket için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu raporu verdi. Bakanlık, mermer ocağına 546 yıl ömür biçti.

Bu alan, 1/100.000 ölçekli planda tarım arazisi ve orman olarak tanımlanıyor. Bölgede orman, şeftali bahçeleri, zeytin ağaçları ve tarlalar yer alıyor. Uzmanlar, mermer ocağı faaliyete geçtikten sonra su kaynaklarının yok olacağını, ağaçların kuruyacağını, ocaktan yayılacak toz ve tükenecek yer altı suları nedeni ile tarım üretiminin yok olacağını belirtiyor. Tesislerin halk sağlığını olumsuz etkileyeceği, en büyük zararı, sahaya en yakın noktada bulunan Aziz Nesin Matematik Köyü öğrencilerinin göreceği vurgulanıyor.

JES projesi ve 297 hektar sahada faaliyete geçmeye hazırlanan mermer ocağına karşı Selçuk yaşayanları ayağa kalktı. Aziz Nesin Vakfı Başkanı Ali Nesin, tarım ve turizmin ağır yara alacağını belirterek, "Bu felaket olur. Elin oğlu üç beş kuruş kazanacak diye Şirince köylüsünü ekmeğinden etmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.

Selçuk Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel; “Her türlü desteğe hazırım. Tek yürek hareket edeceğiz. Oy birliği ile Şirince'ye mermer ocağı yaptırmama kararlılığındayız” açıklamasında bulundu. Selçuk Belediye Meclisi Üyesi AKP'li Semra Yeşilçimen de JES ve mermer ocağına karşı çıkarak, ruhsatların iptal edilmesi için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Tek yürek olan Selçuk halkı protesto eylemlerine ve hukuk mücadelesine hazırlanıyor.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR