Zanka

Soma’da 15 yıldır ödenmeyen tazminatları nedeniyle haklarını aramak için Ankara’ya eyleme giden Bağımsız Maden İş Başkanı Tahir Çetin ve sendika üyesi Ali Faik İnter, dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Hak mücadelesinin önde gelen iki isminden gelen acı haber, sendikaların ve işçilere destek olan herkesin yüreğini yaktı…

Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Madencilik’ten alamadıkları tazminatları için 15 yıldır mücadele eden Somalı madenciler, son kez sorunun çözümü noktasında 4 Temmuz günü aileleriyle birlikte otobüsle Ankara’ya hareket etmişti.

Madencilerin otobüsü Ankara girişinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde eylem yapacakları gerekçesiyle polis tarafından durdurularak kente girişine izin verilmedi. Kente girişleri engellenen madencilerden oluşan 5 kişilik heyet ise önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, ardından AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşme yaptı. Görüşmelerden olumlu bir yanıt alamayan madenciler Soma’ya geri dönme kararı almışlardı.

Dönüş yolundan gelen acı haber ise herkesi sarstı. Bu sabah saat 04.30’da Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır Mahallesi civarında bir kaza meydana geldi. Takla atan araçta bulunan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ile sendika üyesi Ali Faik İnter hayatını kaybetti.

İki isim de madencilerin hak mücadelesinde öne çıkan isimlerdi.

Bağımsız Maden-İş, vefat haberlerini sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Acımız çok büyük!

Öfkemiz çok büyük!

Maden işçilerinin yiğit önderi, genel başkanımız, her şeyimiz

Tahir Çetin'i ve önderimiz, haysiyet abidemiz, canımız Ali Faik'imizi kaybettik.”

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR