Zanka

Türkiye Kaz Dağları’nda yaşanan çevre katliamına ‘dur’ demek için tek yürek oldu. Altın madeni için katliama imza atan Kanadalı Alamos Gold şirketinden ise skandal bir açıklama geldi. Yapılan bu açıklamayla siyanür kullanımı da resmen kabul edilmiş oldu…

Çanakkale Kirazlı'da bulunan ve Türkiye’nin oksijen deposu olan Kaz Dağları’nda altın madeni çıkarmak için çevreyi katleden Kanadalı Alamos Gold şirketinin CEO'su John McCluskey, İngiliz Reuters haber ajansına konuştu.

McCluskey, protesto gösterilerini ‘siyasi amaçlı dezenformasyon’ olarak nitelendirerek, madeni çıkarmak için kullanılacak siyanürün çevreye sızmasının mümkün olmadığını iddia etti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı önceki gün yaptığı açıklamayla, söz konusu alanda siyanür kullanılacağına dair haberleri yalanlamıştı ancak bu açıklamayla siyanür kullanılacağı da resmen kabul edilmiş oldu.

Reuters haber ajansına Ankara’daki temaslarının arasında iki saatlik bir mülakat veren McCluskey, ağaçların kesildiği Kaz Dağları’ndaki Kirazlı mevkiinin altı yıllık proje sonunda eski haline getirileceğini ifade etti. Ağaçları Alamos Gold şirketinin değil hükümet birimlerinin kestiğini belirten McCluskey, “Bunun için parayı önceden ödedik. Anlayışla karşılamanız gereken şey, ormancılık izinleri kapsamında, bu izinler için 5 milyon dolar ödedik. Bu ücretin büyük unsuru yeniden ağaçlandırmak için” ifadelerini kullandı.

McCluskey, “Altı buçuk yıl içerisinde, bu alanın tüm merkezi yeniden ekilecektir. 10 yıl içerisinde biraz daha fazlası yapılacak ve yeniden bir ormana benzeyecektir” dedi.

Siyanürün altını çıkarmak için gerçekleştirilen kazı sürecinin son aşamasında kullanılacağını söyleyen McCluskey, şirketin çevreye sızıntı olmaması için gerekli tüm tedbirleri aldığını iddia ederek, madencilik faaliyetlerin su yataklarını etkilemeyeceğini savundu.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR