Zanka

ODTÜ’de Kavaklık alana KYK yurdu yapılması için hazırlanan protokol ve kesilen ağaçlar için Türkiye ayağa kalkmıştı… YÖK’ten o protokole imza atan rektör için flaş bir karar geldi…

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ODTÜ Kavaklık alanında KYK yurdu yapılması için 40 dönüm alanı 49 yıllığına KYK'ya kiraya verilmesi için hazırlanan protokole imza atan ODTÜ Rektörü Verşan Kök hakkında inceleme başlattı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  "Kavaklık alanındaki kavakların kesilerek ekosistemin bozulmasına ve canlıların yaşam alanlarını dağıtılması ve sonlandırmasına, 3194 sayılı imar mevzuatına aykırı şekilde, alanda işlem tesis edilmesine, ruhsat olmadan şantiye binalarının yapılmasına onay verdiği gerekçesi ile Kök hakkında YÖK'e başvuruda bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ODTÜ’ye ve doğaya yapılan bu ihanetin peşini bırakmayacağız. ODTÜ Rektörü’nün akademik ünvanının alınması için YÖK’e belgeleriyle birlikte başvurumuzu gerçekleştirdik. Bu başvuru ile inceleme başlatıldı” dedi.

"BEKLENTİMİZ AKADEMİK UNVANININ ALINMASI"

Candan şöyle devam etti:

“Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Hukuk Müşavirliği'nden 05.08.2019 tarihli yazıyla, başvurumuzdaki ‘iddiaların incelenmek üzere, Hukuk Müşavirliğimizin başkanlığının talimatı ile Yüksek Öğrenim Denetleme Kurulu’na intikal ettirilmiş olup inceleme neticelendirildiğinde inceleme sonucu hakkında tarafınıza ayrıca bilgi verilecektir’ denilmektedir. Başvurumuzdan sonra yine tapu kayıtları üzerinden 49 yıllığına ODTÜ Geliştirme Vakfı kullanımında olan kavaklık alanında ise yetki aşımı ile protokol imzaladığı ortaya çıkmıştı. Onu da dosyaya ekleyeceğiz. Hem doğanın tahrip edilmesi hem de 3194 sayılı kanun, planlı alanlar tip imar yönetmeliği hükümlerine rağmen ODTÜ alanı içerisinde ruhsat alınmadan şantiye kurulmasına, hukuka aykırı diğer tüm işlemlere, kesim, şiddet vb. izin vermesi Mustafa Verşan Kök’ün unvanı ve akademinin etik kuralları ile bağdaşmamaktadır. YÖK inceleme başlattı, beklentimiz akademik unvanının alınması, incelemenin sonucuna göre, süreci takip edeceğiz ve yargı önünde cezalandırılana kadarda sürecin peşini bırakmayacağız.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR