Zanka

Kongo’da 2018-2020 yılları arasındaki Ebola salgınında görev yapan Dünya Sağlık Örgütü personelinden bazılarının, yaşları 13 ile 43 arasında değişen 80 kız ve kadına istismarda bulunduğu ortaya çıktı. İstismarların sonucunda birçok kişiye zorla kürtaj yapıldığı da öğrenilirken, istismarcılar arasında cinsel saldırının önlenmesinden sorumlu olan kişilerin olması skandalın boyutunu ileri bir seviyeye taşıdı…

NTV’nin AFP-Reuters ajanslarından derlediği habere göre; Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı çalışan doktor ve yardım görevlilerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki yıkıcı 2018-2020 Ebola salgını sırasında çok sayıda kadın ve kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu açığa çıktı.

Buna göre DSÖ personelleri, kurumda iş karşılığında kadınlardan cinsel ilişki talep etti, reddettikleri takdirde ise kadınlara işlerinin kaybedileceği söyledi. Yaşı küçük olanlara ise tecavüz etti.

Kurbanların en küçüğü olduğu söylenen Jolianne, Nisan 2019'da Mangina kasabasında bir yol kenarında telefon kartı satarken bir DSÖ şoförünün kendisini eve bırakmak için durduğunu anlattı. Jolianne, "Bunun yerine, beni bir otele götürerek tecavüz etti” dedi.

Bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan raporda, yaşları 13 ile 43 arasında değişen kadınlarla ilişkili yaklaşık 80 cinsel istismar vakasının bulunduğu aktarıldı. Ayrıca, istismarların 29 hamilellikle sonuçlandığı ve faillerden bazılarının bu kadınlara zorla kürtaj yaptırdığı bildirildi.

4 KİŞİ GÖREVDEN ALINDI

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Demokratik Kongo Caumhuriyeti’ndeki cinsel istismar vakalarını üzücü olarak nitelendirdi.

Afrika Bölge Müdürü Matshidiso Moeti, ise dehşete düştüğünü ve yüreğinin parçalandığını söyledi.

Bununla birlikte The Guardian’a konuşan batılı kaynaklar, Cenevre'deki diplomatik yetkililere DSÖ'nün katıldığı kapalı bir brifinge dayanarak dört kişinin görevden alındığını ve ikisinin idari izne ayrıldığını söyledi.

Diğer taraftan rapor, büyük ölçüde erkek müdahalecilerin egemen olduğu, güvenli olmayan bir bölgede acil bir sağlık durumunda cinsel sömürü ve istismara karşı korunmaya yönelik sorumluluklara geniş kapsamlı bir şekilde dikkat çekti.

GÖREVLİLERİN BAZILARI CİNSEL SALDIRININ ÖNLENMESİNDEN SORUMLUYDU

Müfettişler, mağdurların çoğunun “yüksek derecede savunmasız” olduğunu, genellikle ekonomik durumu kötü olan genç kadınların olduğunu ve istismarcıların bazılarının cinsel sömürü ve istismarı önleme sorumluluğunun da bulunduğunu ortaya çıkardı.

İnceleme ekibi, fail olduğu iddia edilen 83 Kongo uyruklu ve yabancının kimliğini de ortaya çıkardı. 21 vakadaki faillerin DSÖ çalışanları olduğu kesin olarak belirlendi.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
9111