Zanka

Gazeteci Cihan Yücel’in eski bir TÜGVA çalışanından elde ettiği ‘kadrolaşma listesi’ iddiası, gündeme bomba gibi düşmüştü. Tartışma yaratan listeler için TÜGVA ise ‘sahte’ diye karşılık vermişti. Gazeteci İsmail Saymaz da dün akşam katıldığı yayında konuyla ilgili bir iddiada bulundu. Saymaz, “Benim AK Parti içinden de TÜGVA'ya yakın olduğunu bildiğim noktalardan aldığım bilgi bu listelerin doğru olduğu yönünde. Bazı gazeteciler de adı geçen üyeleri aradılar ve doğruladılar. Bu belgeler büyük ihtimalle doğru” dedi…

TÜGVA’ya ait olduğunu öne sürülen ‘kadrolaşma listeleri’, Türkiye’nin gündemine yerleşti. Gazeteci Cihan Yücel’in (Metin Cihan) “Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar” diyerek paylaştığı belgelerin doğru olup olmadığına yönelik tartışmalar büyüyor.

TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu, iddialara vakfın sosyal medya hesabından yayınlanan bir video ile yanıt vermişti. Belgelerin “oluşturulmuş, sahte belgeler” olduğunu savunan Eminoğlu, “Varsa ellerinde belge buyursun, getirsin ülkenin savcılarına teslim etsinler” ifadelerini kullanmıştı.

“EVRAKLAR BİRDEN FAZLA KİŞİYE GİTMİŞ”

Tartışmalara son olarak gazeteci İsmail Saymaz da dahil oldu. Halk TV’de yayınlanan 'Konuşmazsak Olmaz' programında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Saymaz, şu ifadeleri kullandı:

* TÜGVA'dan ayrılan bir kişi tarafından bu belgeler sızdırıldı. Sistemi kopyalayarak birden fazla kişiye bunları göndermiş. Bu isimlerden biri de Metin Cihan.

* Gönderdikleri arasında TÜGVA'nın tuttuğu belli notlar var. TSK'ya, Polis Özel Harekat'a girmesinde referans olunacak yöneticilerin ve üyelerin listesi var. FETÖ'cülerden el konulan ve çeşitli yurtlara dağıtılan kurum, kuruluşlar listesi var. Yine TÜGVA'nın hangi ilde kirasının nasıl karşılandığına dair listeler var. Ben bu dokümanları gördüm.

* TÜGVA Genel Başkanı Enes beyi aradım. Kendisi bana 'toplantıdayım' dedi ve uzun süre dönmedi. 'Bu belgeler bize ait değil biz bunların kumpas olduğunu düşünüyoruz' açıklamasını yaptı.

* Benim gördüğüm kadarıyla bu evraklar sadece Metin Cihan'a gitmemiş, birden fazla kişiye gitmiş. Bildiğim kadarıyla başka gazeteciler de var, şimdi söylemeyeyim onlar kendilerini açıklayacaktır. Onlar da araştırıyorlar, bu isimler kimdir diye.

* Mesela bildiğim kadarıyla burada adı geçen isimlere bazı gazeteciler ulaştılar ve gerçekten bir dönem TÜGVA üyesi olduklarını ya da bir kurumda çalıştıklarını doğruladılar.

* Çeşitli yurtlara dağıtılan kurum, kuruluşlar listesi var. O öğrenci yurtları ne olacak mesela onların tamamına yakını Fettullahçılardan el konulmuş yurtlar. Bunlar iktidarın sosyal taban işlevi gören ENSAR, TÜRGEV, ÖNDER ve benzeri TÜGVA gibi kuruluşlara dağıtılmış.

“NEDEN 6 SAAT SUSTUNUZ?”

* TÜGVA da diyor ki 'Bu kumpastır. Bunlar bizim kendi dokümanımız değildir' ama ben ona sordum dedim ki 'Ya siz Büyükada'daki tesis için 3 gün boyunca ortalığı ayağa kaldırdınız. 'Tuzak var, baskın var' dediniz. Neden 6 saat sustunuz? Geldiği ilk andan itibaren 'Yok böyle bir şey' demeniz lazım. 'Yok kardeşim ne öyle bir üye var. Ne bu üyeye ben referans olmuşum. Ne de öyle bir yurdum var' demektense 5-6 saat toplandılar ve bu açıklamayı yaptılar.

“ALDIĞIM BİLGİ BU LİSTELERİN DOĞRU OLDUĞU YÖNÜNDE”

* Benim AK Parti içinden de TÜGVA'ya yakın olduğunu bildiğim noktalardan aldığım bilgi bu listelerin doğru olduğu yönünde. Bazı gazeteciler de adı geçen üyeleri aradılar ve doğruladılar. Bu belgeler büyük ihtimalle doğru.”

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1431