Zanka

Rusya lideri Putin, Rusya'nın enerjiyi silah olarak kullanıp kullanmadığının sorulması üzerine “Rusya, hiçbir silah kullanmıyor, ekonomide bundan söz dahi edilemez. Rusya, Soğuk Savaş'ın en zorlu dönemlerinde bile Avrupa'ya gaz sevk ederek sözleşme yükümlülüklerini düzenli, sürekli ve eksiksiz olarak yerine getirdi” dedi…

Rusya Enerji Haftası Forumu’nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'da yaşanan gaz kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Geride kalan on yılda, Avrupa enerji sektöründe art arda sistemsel hatalar yapıldı. Bunlar da Avrupa piyasasında büyük ölçekli bir krize yol açtı. Eğer gaz tedarikini artırmamızı talep ederlerse, bunu artırmaya hazırız. Partnerlerimiz ne kadar isterse o kadar artırıyoruz. Bir tek ret bile vermedik” diyen Putin, TürkAkım ile ilgili ise enerji güvenliğini sağlayacağını, sera gazı emisyonlarını azaltacağını vurguladı.

“RUSYA, HİÇBİR SİLAH KULLANMIYOR”

Rusya'nın enerjiyi silah olarak kullanıp kullanmadığının sorulması üzerine Putin, "Rusya, hiçbir silah kullanmıyor, ekonomide bundan söz dahi edilemez. Rusya, Soğuk Savaş'ın en zorlu dönemlerinde bile Avrupa'ya gaz sevk ederek sözleşme yükümlülüklerini düzenli, sürekli ve eksiksiz olarak yerine getirdi" ifadelerini kullandı.

“KUZEY AKIM 2'NİN GERİLİMİ VE FİYATLARI DÜŞÜRECEĞİNDEN EMİNİM”

Rusya'nın 2021 yılı sonu itibarıyla gaz ihracatında rekor kırabileceğini kaydeden Putin, Kuzey Akım 2 önündeki idari engellerin henüz kalkmadığına ve bu hattın devreye alınmasının Avrupa enerji piyasasındaki gerilimi ve fiyatları düşüreceğinden emin olduğunu vurguladı.

“UKRAYNA'DAN TEŞEKKÜR YERİNE KÜFÜR DUYUYORUZ”

Ukrayna üzerinden Rus gazı sevkiyatını artırmanın tehlikeli olduğunu, bu ülkedeki gaz transit sisteminin yıprandığı için tamamen çökebileceğini ve Avrupa'nın bu güzergahtan tamamen mahrum kalabileceğini kaydeden Putin, "Ukrayna'nın gaz transit sistemi yüzde 80-85 oranında yıpranmış durumda. Gaz pompalamadan önce bu sistemin normal duruma getirilmesi gerekiyor. 2021 yılında Ukrayna üzerinden Rus gazı sevkiyatı, uzun vadeli sözleşmelerdeki yükümlülükleri yüzde 10 oranında aşıyor. En azından bir teşekkür etsinler, onun yerine sadece küfür duyuyoruz" diye konuştu.

“PETROL FİYATLARI 100 DOLARA ÇIKABİLİR”

Putin, bir soru üzerine de petrol fiyatlarının 100 dolara çıkmasının tamamen mümkün olduğunu belirtti.

Putin, OPEC+ ülkeleri arasında imzalanan petrol üretimini kısma anlaşmasının da 2022 yılı sonuna kadar yürürlükte kalacağını düşündüklerini söyleyen Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya, OPEC+ anlaşmasının sorumlu bir katılımcısı. OPEC+ anlaşmasının 2022 yılı sonuna kadar yürürlükte kalacağını düşünüyoruz. Bugün, küresel ekonominin ve petrol talebinin canlandığı aşamada ülkelerimiz de, piyasaya ve fiyat tekliflerine istikrar kazandırıyor, petrol üretimini ve arzını hızlı şekilde ve zamanında artırıyor.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver