Zanka

CHP’li Seyit Torun, Serik Belediyesi’ndeki 500 bin liralık rüşvet skandalı ve Ankapark’a harcanan 750 milyon dolarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi vermişti. Önergeye 306 gün sonra, soruşturmaların kanun ve genelgeler çerçevesinde yürütüldüğü yanıtı geldi. Soylu’ya tepki gösteren Seyit, “306 gün düşünüp bu yanıtı mı buldunuz?” dedi…

İçişleri Bakanlığı CHP’li Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu ve yedi belediye meclis üyesi hakkında, “Millet Bahçesi”nin adının, “100. Yıl Atatürk Parkı” olarak değiştirildiği gerekçesiyle soruşturma izni vermişti. Soruşturma evrakında, Fındıklı Belediyesi’nin parkın girişine “Atatürk” yazılı tabela yaptırarak, kamuyu 7 bin 864 lira zarara uğrattığı iddia edilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bu gelişme üzerine 9 Aralık 2020’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırladı. Torun, önergesinde, Soylu’ya, “Atatürk yazılı 7 bin liralık tabelayı kamu zararı sayan bakanlığınız, 750 milyon dolara yapılan Ankapark’ın neden olduğu kamu zararı için bir işlem yapmış mıdır? Bakanlığınız Serik Belediyesi’ndeki 500 bin liralık rüşvet iddiasıyla ilgili işlem başlatmış mıdır?” sorularını yöneltti.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre; Bakan Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçtüzüğü’ne göre 15 gün içinde yanıt vermesi gereken önergeye 306 gün sonra yanıt verdi.

Soylu yanıtında Ankapark ve rüşvet iddialarıyla ilgili soruları yanıtsız bırakarak, “soruşturmaların kanun ve genelgeler çerçevesinde yürütüldüğünü” anımsatmakla yetindi.

“306 GÜN DÜŞÜNÜP BU YANITI MI BULDUNUZ?”

Soylu’nun yanıtını değerlendiren Torun, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“TBMM Başkanı’na sesleniyorum, atanmış bakanlar TBMM’yi tanımıyor. 15 günde cevaplaması gereken soru önergesine 306 gün sonra sözde yanıt veriliyor. Meclis’in itibarını nasıl koruyacaksınız? İçişleri Bakanı’na da soruyorum: 306 gün düşünüp bu yanıtı mı buldunuz?”Bu içeriğe emoji ile tepki ver