Zanka

NATO temsilciliklerini askıya aldıklarını duyuran Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ayrıca ittifakın Moskova’daki askeri misyonuna da son verme kararı aldıklarını açıkladı…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki çalışanların ülkelerine gönderilmesi karşısında, kendilerinin de NATO Daimi Temsilciliği’nin çalışmalarını 1 Kasım’dan başlayarak askıya alacaklarını söyledi.

Lavrov, Rusya’daki NATO irtibat bürosunun faaliyetleri ile ittifakın Moskova’daki askeri misyonuna da son verme kararı aldıklarını ve askeri misyonunda çalışanlara verilen akreditasyonların da 1 Kasım’da ellerinden alınacağını açıkladı.

Ayrıca Lavrov, iletişim kanallarının kapatılması ardından NATO’nun istemesi hâlinde Rusya ile ülkenin Brüksel’deki büyükelçiliği üstünden irtibat kurabileceğini belirtti.

Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“NATO’nun eylemlerine karşılık olarak, baş askeri temsilcimizinki de dahil, NATO Daimi Temsilciliğimiz’in çalışmalarını durduruyoruz. Bu, 1 Kasım’da gerçekleşecek ya da birkaç gün daha alabilir. İkinci olarak, NATO’nun Moskova’daki askeri irtibat misyonunun faaliyetini durduruyoruz, bu misyonun personelinin akreditasyonları 1 Kasım’da geri çekilecek. Üçüncü olaraksa, NATO’nun Moskova’daki enformasyon bürosunun faaliyeti durdurulacak. NATO’nun bize iletmesi gereken acil meseleler olursa, bu meselelere ilişkin Belçika’daki büyükelçimize başvurabilir.”

NE OLMUŞTU?

NATO bu ay, Rusya’nın Daimi Temsilciliği’nin sekiz çalışanını sınır dışı etme kararı almıştı. Söz konusu çalışanların, ‘haklarında bildirimde bulunulmamış Rus istihbaratçılar’ oldukları ileri sürülmüştü.

Rus çalışanların sınır dışı edilmesi ile Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki personelin sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılmıştı.Bu içeriğe emoji ile tepki ver