Zanka

Daha önce başbakanlık yapan Binali Yıldırım, enflasyonla ilgili yaptığı açıklamayla sosyal medyayı salladı. Yıldırım’ın “Bugün Amerika’da sıfırdan yüzde 7’ye çıkmış enflasyon. Bu ne demektir? 7 kat artış. Bizde 10'lardan 20’e çıkmış, 2 kat artış. İyi mi, değil?” sözleri, matematik bilgisini tartışmaya açtı…

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, partisinin Erzincan İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında konuştu.

Ekonomi konusunda değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, pandeminin getirdiği belirsizliğin bütün dünyayı kasıp kavurduğu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yaşadığımız hayat pahalılığı, ekonomideki dalgalanmalara bir mazeret olarak söylemiyorum. Bu bir gerçek, bu bir durum tespiti. Amerika, Avrupa denen ülkeler bunlar enflasyon diye bir şey bilmiyor. Bugün Amerika’da sıfırdan yüzde 7’ye çıkmış enflasyon. Bu ne demektir, 7 kat artış. Bizde 10'lardan 20’ye çıkmış, 2 kat artış. İyi mi, değil. Şunu söylemek istiyorum. Belirsizliği yönetemezsiniz. Hiçbir ülke belirsizliği yönetemez.

Hepimizin umudu bu belanın bir an önce defolmasıdır. Bütün insanlığın başından defolmasıdır. Bunun için bilim adamları herkes gece gündüz çalışıyor. Biz sağlık sistemimizi eyvallah seferber ettik. Bundan en az hasarla çıkmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz.”

SOSYAL MEDYADA OLAY OLDU

Yıldırım’ın sıfırdan yüzde 7’ye çıkan oran için “7 kat artış” demesi, sosyal medyada gündeme yerleşti ve sert eleştirilere neden oldu. Daha önce Binali Yıldırım’ın başbakanlık yaptığını hatırlatan binlerce sosyal medya kullanıcısı, matematik bilgisine yönelik tepki gösterdi.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
613