Zanka

Uzun yıllar sonra Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, bir dizi anlaşmaya imza attı. İşte o anlaşmaların detayları…

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Veliaht Prens, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye’de resmi törenle karşılandı.

Tarihi ziyarette, Türkiye'de 3 GW'a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırımlar da dahil olmak üzere enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında yatırım anlaşmaları imzalandı.

Veliaht Prens'in Türkiye'ye 100 milyar dolar yatırım yapacağı konuşuluyor.

ADQ İLE VARLIK FONU ARASINDA MUTABAKAT

Söz konusu yatırım anlaşmaları, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nce imza altına alındı.

ADQ ile Türkiye Varlık Fonu arasında ilk olarak stratejik iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası imza altına alındı. ADQ ile Türkiye Varlık Fonu ayrıca Türkiye'deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat muhtırasını da imzalandı.

Abu Dabi Liman Şirketi ile bir diğer iş birliği anlaşması da liman ve lojistik yatırımlarına ilişkin oldu.

ABU DABİ BORSASI VE BORSA İSTANBUL ARASINDA MUTABAKAT

Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında da iş birliğine yönelik bir mutabakat muhtırası da imzalandı.

KALYON HOLDİNG İLE ANLAŞMA

ADQ, Kalyon Holding'le enerji, altyapı ve ulaştırma alanlarında, CCN Group'la da sağlık alanında iş birliği anlaşması imzaladı.

 

 

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver