Zanka

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha ekonomi üzerinden tepki gösterdi. “Ülkeyi ekonomide kurtuluş savaşı verecek konuma kim getirdi?” diye soran Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “Faize karşıysan çiftçinin, esnafın faiz borcunu sileceksin” diye seslendi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YÜZDE 50 KADIN KOTASI

* Kadınların haklarını savunuyorum. Yüzde elli kadın kotası getireceğiz. Bakalım hangi partiler destek çıkacak. Bizim kadın milletvekillerimiz, bütün partilerin kadın milletvekilleriyle görüştüler. Sayıları, dört yüze yakın kadın örgütlerine sesleniyorum. Bugünü izleyin, eğer ret oyu verirlerse, seçimde onlara ders vermek sizin hakkınızdır.

ASGARİ ÜCRET

* Üç konfederasyon bir araya gelip bir görüş bildirdiler. Türk-İş, DİSK, ve Hak-İş genel başkanları... Asgari ücretle ilgili ortak bir görüşü açıkladılar. Öncelikle demokrasi açısında üç konfederasyonun bir araya gelip, bir bildiri yayınlamalarını son derece doğal buluyorum.

* Asgari ücret net olarak açıklanmalıdır. Asgari ücreti artırıyorsun, vergi yükü işverenin üzerinde kalıyor, bu da işçiyi çıkarmalarına neden oluyor. Asgari ücrette verginin düşük tutulması gerekiyor.

* Üç konfederasyona destek veriyorum.

TALİMAT VERDİ: GİTTİĞİNİZ HER YERDE SORUNLARI DİNLEYECEKSİNİZ

* Ekonominin içinde bulunduğu durumu sadece televizyon ekranlarından değil, alandan da gözlüyorum. Hepsinden ortak talebim, bütün il başkanlarım, ilçe başkanlarım, kadın kolları başkanlarım; her sözü gittiğiniz her yerde dillendireceksiniz.

* Ortak bir ses Türkiye coğrafyasında yankılanmalı. Sadece dinlemek değil... Bütün milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum, gittiğiniz her yerde sorunları dinleyeceksiniz.

* Biz bu sorunları çözmeye hazırız, biz Türkiye'nin bütün sorunlarını özgüvenle çözmeye hazırız diyeceksiniz.

“MİLLETE GAZ VERMEYİ BIRAK, OTUR GÖREVİNİ YAP”

* Ekonomideki sorun ciddi bir sorun. Mutfaklarda yangın var. Bu zamlar daha gelmeden, siyasetçi bilerek ve öngörerek dedik ki; üst üste zam gelecek ve üstelik bu zamlar bir sefere mahsus değil dedik. En azından bu kış, bu vatandaş bunu hissetmesin dedik. Yapmadılar, sadece TRT payını kaldırdılar. Asıl kaldırılması gereken KDV idi.

* “Milli Kurtuluş Savaşı veriyoruz” diyor. Millete gaz vermeyi bırak. Otur, görevini yap.

“TÜPÜN DIŞ GÜÇLERLE NE ALAKASI VAR?”

* Bir lokantacı esnaf “Dış güçler una zam yaptı. Dış güçler yüzünden tüpçüyle tartıştık, tüpün fiyatını 170 TL'den 340 TL'ye çıkarmış. Dış güçler bizi perişan etti. Hani diyor Avrupa bitmiş tükenmiş, nereye bitmiş abi hepsi yalan dolan” diyor. Haklı. Tüpün dış güçlerle ne alakası var.

“FAİZE KARŞIYSAN ÇİFTÇİNİN, ESNAFIN FAİZ BORCUNU SİLECEKSİN”

* Tarım Kredi Kooperatifi üst üste ilave ederek yüzde 71 faiz uyguluyor. Bir çiftçimiz hapse girdi, İbrahim Kaya. Avukatlar devreye giriyor ve hapisten çıkıyor. Tarım Kredi Kooperatifi’nden mazot ve gübre alıyor, bankadan kredi çekiyor, fakat ödeyemiyor. Ankara’ya geliyor, otelde yakalanıp tutuklanıp hapse atılıyor.

* Esnafın faiz borcunu indirdin mi yok! “Ben faize karşıyım” diyor. Faizi indirdiysen bu rezalet ne! Faize karşıysan çiftçinin, esnafın faiz borcunu sileceksin!

 “5 MADDEYİ YERİNE GETİR HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİM”

* Kalkmışsın ekonomik kurtuluş savaşı diyorsun. Ülkeyi ekonomideki kurtuluş savaşını verecek konuma kim getirdi?

* 20 yılın sonunda geldin ekonomide, kurutuluş savaşı vereceğiz. Ben yine de, sorumlu bir partinin genel başkanı olarak ekonomide bir kurtuluş savaşı vermek istiyorsan beş madde sayacağım. Yerine getir, her türlü desteği vereceğim.

1- Hemen, ekonomik sosyal konseyi topla kardeşim. Esnafı topla. Bir sorunu çözmek istiyorsan, çağıracaksın dinleyeceksin. Yine ben ülkesini seven biri olarak sana öneri getiriyorum.

2- Hemen ve derhal, bir genelge çıkaracaksın, devlette israfa son veriyorum diyeceksin. Kim israf ederse, ben onun hesabını soracağım diyeceksin. Kul hakkı yemekten çekinirim, öyle bir tavrımız olmaz. Devleti yönetenin israftan kaçınması lazım. Oturduğun koltuğu, vatandaşın verdiği vergiye borçlusun. Genelge çıkaracaksın, benim 13 tane uçağım var bunun 5-6 tanesini satıyorum diyeceksin. Araç saltanatına son vereceksin.

3- Sen gerçekten de ekonomide bir kurtuluş savaşı vereceksen, dövizle verdiğin garantileri, bunların tamamını TL'ye çeviriyorum diyeceksin. Birileri itiraz eder, korkma ve çekinme, bu kardeşin sonuna kadar yanında. Ben, TL'ye güven duyulmasını istiyorum diyeceksin. Beşli çeteye de, benim bir ekonomik kurtuluş savaşı vermem gerekiyor diyeceksin.

4- Adaletsizliklerden kaçınacaksın kardeşim. Çıkıp diyeceksin ki, devletin dini adalettir, adalete herkes uyacaktır, kim uymuyorsa karşına çıkacağım diyeceksin. Adaleti bile darmadağın ettiler. Adaleti sağlayacağım diyeceksin. Cumhuriyeti kuranları örnek alacaksın. Devlet milletine borçlu olmaz.

5- Rüşvetçileri, yolsuzluk yapanları, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenleri devletten uzaklaştıracaksın. Devleti soyanları, devlet yönetiminden ayıracaksın, süratlı bir biçimde ve bunu taahhüt edeceksin. Ayda 10 bin dolar rüşvet alan siyacetçi kim açıklayacaksın. İçişleri Bakanı'nı çağıracaksın, 'sen bizi rezil ettin' diyeceksin... Diyeceksin ki benim etrafımda gezenlerden biri mi bu?

“MİLLİ GÜVENLİK KURULU'NU KENDİNE MEZE YAPMAYA BAŞLADI”

* Bu beş maddeyi, vicdanı olan herkes, hangi partiden olursa olsun bir tek Allah'ın kulu çıkıp da yanlış diyemez. Bunları Erdoğan'ı sevdiğim için mi söylüyorum? Hayır efendim ülkemi sevdiğim için.

* Şimdi bir de kendisini güçlü kımak için Milli Güvenlik Kurulu'nu meze yapmaya başladı. Kendi ikbalin için onu nasıl meze yaparsın? Hani askeri vesayet vardı?

“DÜNE KADAR BU ADAMLARA ŞEREFSİZ DİYORDUN, NE OLDU BİR ANDA?”

Birleşik Arap Emirlikleri veliahtı geldi... Havaalanında kırmızı halılarla karşılandı. Düne kadar bu adamlara şerefsiz diyordun, ne oldu bir anda? 15 Temmuz'u finanse edenleri kırmızı halıyla davet ettin. Buradan Erdoğan'a söylüyorum Birleşik Arap Emirlikleri veliahtına da söylüyorum, ordunun HAVELSAN'ına, ASELSAN'ına, ROKETSAN'ına da el koyarsanız fitil fitil burnunuzdan getiririm.Bu içeriğe emoji ile tepki ver