Zanka

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Yaşar Okuyan’ın kendisine yönelik sert eleştirilerine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan yanıt geldi. Okuyan’a mesaj gönderen Erbaş, “6 sene önce Diyanet’e yeni bir araba verilmişti. Mehmet Görmez hoca Başkan iken. Hocayı çok rahatsız ettikleri için çok üzüldü ve cumhurbaşkanlığına geri gönderdi. Eski arabaya binmeye devam etti. O arabaya şu anda ben biniyorum. 11 yaşında. Geçenlerde bozuldu yolda kaldık, koruma arabasına geçmek zorunda kaldım. Korkumuza yeni araba alamıyoruz” dedi. Ayrıca Yaşar Okuyan, Ali Erbaş’la bu mesajın ardından yüz yüze de görüştü ve hangi belgeleri Erbaş’ın önüne koyduğunu anlattı…

Zanka TV’de yayınlanan Söz Meclisten İçeri programında geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Yaşar Okuyan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın zengin için cennetin bir kapısı açılırsa, yoksulun bin kapısı açılır” dediğini belirterek tepki göstermişti. Okuyan, “Ali Erbaş dalga mı geçiyorsun? Senin bindiğin araba kaç lira? İsraf diyorsun, Diyanet İşleri Başkanı olarak senin 500 tane salonun var. Müftülerle toplantı yapıyorsun 5 yıldızlı, 7 yıldızlı otellerde. Yazık günah” demişti.

Okuyan’ın açıklamalarını izleyen Ali Erbaş, kendisine bir mesajla yanıt verdi. Erbaş’ın gönderdiği mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Değerli Bakanım, Sahte hesap. Büyük ihtimalle Fetö olabilir. Mahkeme konuyu takip ediyor. Benim böyle bir ne yazım ne konuşmam var. Böyle bir söz İslam’a aykırı.

Araba konusunu da belirteyim. 6 sene önce Diyanet’e yeni bir araba verilmişti. Mehmet Görmez hoca Başkan iken. Hocayı çok rahatsız ettikleri için çok üzüldü ve cumhurbaşkanlığına geri gönderdi. Eski arabaya binmeye devam etti. O arabaya şu anda ben biniyorum. 11 yaşında. Geçenlerde bozuldu yolda kaldık, koruma arabasına geçmek zorunda kaldım. Korkumuza yeni araba alamıyoruz. Türkiye’de bir Diyanet İşleri Başkanı var. Siz bakanlık yaptınız, kimlerin hangi arabalara bindiğini çok iyi bilirsiniz kıymetli bakanım.

Salon konusuna gelince bizim 500 değil, Kocatepe Camii’nin altında 40 sene önce yapılan bir salonumuz var. Bir de Başkanlıkta küçük bir salonumuz var. Zaman zaman sezon dışı zamanlarda bazı otellerin kapalı olduğu zamanlarda devletin verdiği harcırah karşılığında hizmet içi eğitimler yapıyoruz tüm kurumlar gibi. Otel sahibinin de zararına olsa da hiç olmazsa çalışan personelini tutmuş oluyor. Kışın işlerine son vermemiş oluyor. İmamlarımızın bilgilerini yenilemeye, kendilerini güncellemeye ihtiyaçları var. Zor şartlarda bunu yapıyoruz.

Bütçemizin %96,4’ü personel maaşıdır. Şu kadar bakanlıktan fazla olmadığını en iyi sizin gibi değerli bakanlarımız bilir. Çünkü sizin zamanınızdaki nasılsa şimdi de öyle. Aşırı bir değişiklik yok. Örnek: bizim bütçemiz 16 milyar. MEB 189 milyar. Hangisi büyük Sn Bakanım. Konuşurken, yazarken bunları söyleyin diye yazıyorum.

Saygı ve muhabbetlerimle Allah’a emanet olunuz.”

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Zanka TV’de yayınlanan bu haftaki programda mesajın ardından Ali Erbaş’ın kendisini aradığını söyleyen Yaşar Okuyan, bir görüşme gerçekleştirdiklerini de anlattı.

Yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptıklarını söyleyen Yaşar Okuyan, “Samimi bir görüşme oldu. Ben belgelerle geldim. 120 ayrı gazete kupürleri; sizinle ilgili bunlar söylenmiş, Diyanet’e bağlı kurumlarda şunlar olmuş vs. Sizi sorgulamak haddim de değil hakkım da değil ama ben siz davet ettiğiniz için, niye Diyanet İşleri Başkanlığı kamuoyunda bu kadar günlük siyasetin içinde ve halkın büyük bir kısmı Diyanet İşleri Başkanlığı’nı özellikle sizin zamanınızda çok tartışmalı hale getirildiği iddiasında. Ben bu bilgileri size aktarıyorum. Bunların bir kısmı yalan yanlış olabilir. Siz bunların gerçek olmayanlarını anında tekzip etmediğiniz vakit bu otomatik olarak sizin üzerinize yük olarak geliyor.” dediğini ifade etti.

Erbaş’ın “Duyuramıyoruz” diye karşılık vermesi üzerine “Nasıl duyuramıyorsunuz? İsterseniz ben size yardımcı olayım yeter ki Diyanet günlük siyasetten uzaklaşsın. Bu kurum Atatürk’ün kurduğu bir makam ve günlük tartışmaların içerisine girmesini ben doğru bulmuyorum. Kendi kanaatim” dediğini belirten Okuyan, Erbaş’a gösterdiği bazı belgeleri yayında da gösterdi.

ERBAŞ, ATATÜRK’LE İLGİLİ KONUŞMALARINI KİTAP YAPACAK

Okuyan “Niye Atatürk’ü anmıyorsunuz?” diye sorduğu Ali Erbaş’ın şu yanıtı verdiğini de anlattı:

“Hayır öyle bir şey değil, biz ölene rahmet okuruz. Bu konuda bana suçlamalar yanlıştır. Atatürk’le ilgili konuşmalarımı bir kitap haline getiriyorum ve yayınlayacağım dedi”

YAŞAR OKUYAN’IN AÇIKALAMALARININ TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
11