Zanka

Geçen yıl evine giderken saldırıya uğrayarak öldürülen bir kadının ardından İskoçya’da Strut Safe adlı bir telefon yardım hattı kuruldu. Eve yalnız yürüyen kadınlara ihtiyaç duyduklarında telefonla ücretsiz eşlik eden yardım kuruluşu, ihtiyaç halinde kadınlara bizzat eşlik de ediyor. Şüpheli bir durum olursa polise bilgi veriliyor…

Strut Safe adlı yardım kuruluşu, Mart 2021’de evine giderken saldırıya uğrayarak öldürülen Sarah Everard ardından Rachel Chung ve Alice Jackson tarafından İskoçya’nın Edinburgh kentinde kuruldu.

Başta kadınlar olmak üzere eve yalnız yürüyen kişilere evlerine varana kadar telefonda eşlik eden yardım kuruluşu, Edinburgh kentinde ihtiyaç duyulması halinde ‘bizzat’ kadınlara evlerine kadar eşlik ettiklerini belirtti.

Özellikle kadınların caddelerde güvenliğini sağlamak için kurulduklarını belirten Strut Safe, telefonda kaldıkları süre boyunca eşlik ettikleri kişilere güven vererek evlerinin kapısına kadar telefonda kaldıklarını belirtti.  

Kişilerin evlerine dönerken şüpheli bir durumla karşılaşması durumunda ücretsiz olarak sağlanan telefonu aramaları halinde, Strut Safe’den bir gönüllü o kişiyle evine gidene kadar konuşarak eşlik ediyor. Strut Safe gönüllüleri, şüpheli durumlarda mağduru sakinleştirip gerekli bilgileri alarak polisi bilgilendiriyor.

(DHA)Bu içeriğe emoji ile tepki ver