Zanka

Maaşlarına yapılan yüzde 11’lik zammı protesto eden Trendyol çalışanları, büyük bir eylem başlatmıştı. Eylemler sonuç verdi, işçilere yüzde 38.8 oranında zam yapıldı…

Online alışveriş sitesi Trendyol, çalışanlarına yüzde 11 oranında zam yapmış ve bunun üzerine Trendyol Express işçileri yurt genelinde eylem başlatmıştı. Önceki gün kontak kapatan çalışanlar, bugün de konvoylar halinde Trendyol’un Maslak’taki genel merkezi önüne gelmişti.

İşçilerin eylemleri olumlu sonuç verdi. Şube temsilcileri ile yönetim arasındaki görüşmelerden zam kararı çıktı.

‘Trendyol Çalışanları’ sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “%11’lik zammı bize dayatanlara mücadelemizle karşı koyduk, %38.8 zam aldık. Tüm Trendyol çalışanı kardeşlerimize hayırlı, tüm işçi ve emekçilere örnek olsun!” denildi.

Ayrıca açıklamada, “Trendyol tek bir arkadaşımızın dahi iş akdini feshederse bizi karşısında daha güçlü bulur, artık daha güçlü şekilde bir aradayız” diye de belirtildi.

TRENDYOL’DAN DA AÇIKLAMA

Protestolarla ilgili Trendyol’dan yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki, mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; “iş ortağı destek paketleriyle” de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır. 2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hakedişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır. Mevcut iddialarda ise, sadece “iş ortağı destek paketleri”nde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Trendyol tüm iş ortaklarının memnuniyetini her şeyin önüne koyan bir şirkettir. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir.”

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver