Zanka

Derbiye kural hatası tartışmaları damga vurmuştu…

Spor Toto Süper Lig'in 31. haftasında Trabzonspor ile Beşiktaş arasında oynanan ve 1-1 berabere biten maçta, 47. dakika yaşananlar tartışmalara sebep olmuştu.

Kaleci Uğurcan Çakır’ın Hüseyin Türkmen'in geri pasında topu elle kontrol etmesinin ardından hakem Zorbay Küçük endirekt serbest vuruş kararı vermişti ancak vuruşu yanlış yerden yaptırmıştı.  Beşiktaşlı oyuncuların vuruşu, hakemin koyduğu noktadan değil kale alanı çizgisinin uzun kenarından, ihlale en yakın noktadan kullanması gerekiyordu. Trabzonsporlu oyuncuların ise kale çizgisinin üzerinde sıralanması gerekiyordu.

Beşiktaş, kural hatası olduğu gerekçesiyle Trabzonspor maçının tekrarı için TFF’ye resmi başvuruda bulunmuştu.

OYBİRLİĞİ İLE REDDEDİLDİ

TFF Tahkim Kurulu, Beşiktaş'ın Trabzonspor maçına yönelik kural hatası başvurusunu oybirliğiyle reddetti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin, TFF Yönetim Kurulu'nun 28.04.2022 tarih ve 193 sayılı kararına itirazı incelendi. Duruşma için tayin edilen 12.05.2022 Perşembe günü saat 15:15'te icra edilen duruşmada Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin vekili Av. M. Emin Özkurt, Türkiye Futbol Federasyonu vekilleri Av. Hakan Furkan Tarman ile Av. Ayberk Yelekçi'nin hazır oldukları görüldü, sözlü beyanları alındı. Yapılan müzakere neticesinde; ayrıntısı gerekçeli kararda açıklanacağı üzere yapıldığı iddia edilen kural hatasının müsabaka sonucunu etkilediğine ilişkin itirazın tahmin ve varsayıma dayalı olduğu kabul edilerek TFF Yönetim Kurulu kararında usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin itirazının reddine, oybirliği ile, karar verilmiştir.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver