Zanka

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasının ardından görevden alınan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. Ersoy hakkında en dikkat çeken şey ise daha önce cemaate bağlı vakıf sohbetlerine katılmış olması…

2022 KPSS sınavında, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarındaki 20 sorunun şıklarının bile değiştirilmeden çıktığı iddiasının ardından gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İddiaların asılsız olduğunu ileri süren ÖSYM’nin Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Aygün’ün yerine gelen isim belli oldu.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Ersoy, göreve gelmesinden saatler önce sosyal medya hesaplarını kapatmasıyla dikkat çekti. Böylece kendisinin eski paylaşımlarına erişim büyük ölçüde kısıtlanmış oldu.

İSMAİLAĞA CEMAATİ BAĞLANTISI

Öte yandan yeni ÖSYM Başkanı Ersoy, daha önce İslami NATO'yu savunan söylemleri ve İsmailağa cemaatine bağlı İlkseç Vakfı'nın Nokta Gençlik Örgütü'nün düzenlediği sohbetlere katılmasıyla gündeme gelmişti.

BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

ODTÜ Matematik Bölümünden 1996’da mezun oldu. Doktora ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Bölümünde tamamlayan Ersoy, 2012’de doçent, 2017’de profesör unvanını aldı. Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında araştırmalar yapan Ersoy’un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

2017-2020 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yapan Ersoy, 2020’den bu yana aynı üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1