Zanka

Son dakika…

KPSS sınavında çıkan 20 sorunun şıklarıyla birlikte Yediiklim Yayınevi’ne ait deneme sınavlarındaki sorularla aynı olduğu iddiaları resmi olarak doğrulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün itibariyle göreve atanan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu ve 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı.

Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyeceğini belirten Ersoy, yeni KPSS takviminin 17 Eylül'de başlayacağını da söyledi.

İDDİALAR RESMEN DOĞRULANDI

Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

* İlk incelemelere göre adaylara yöneltilen bazı soruların, bir yayınevinin soru kitapçıklarında yer aldığı tespit edilmiştir.

* Her şeyden önce böyle bir tablonun hem kurumumuzun çalışma ilkeleri, hem hukuk, hem de kamuoyu vicdanı bakımından asla kabulü mümkün değildir.

* Yapılan kapsamlı incelemelerin ardından hem 31 Temmuz 2022'de yapılan KPSS oturumları iptal edilmiş, hem de 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022'de yapılacak KPSS oturumlarının da ertelenmiştir. 

“Ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşıp, tedbirleri alarak ÖSYM'nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz.”

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2