Zanka

Maliyetlerdeki artışın fiyat artışını zorunlu kıldığı belirtilen açıklamada, zamma rağmen piyasanın altında ve maliyetine satışların devam edeceğinin de altı çizildi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Ağustos itibarıyla Halk Ekmek’in ekmek fiyatlarına zam yapılacağını ve 3 liradan satılmaya başlanacağını duyurdu.

Maliyet artışlarına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek'te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür.

Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, doğalgazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe payı maliyetinde yüzde 39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) yüzde 17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek'te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.

Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL'ye satılmaktadır”Bu içeriğe emoji ile tepki ver