Zanka

İSKİ’nin İstanbul’da suya yapmak istediği yüzde 20 zam, çok tartışılmıştı. Gelen tepkiler üzerine CHP ve İYİ Parti tarafından revize edilen teklif, AKP ve MHP engeline takıldı. Böylece İstanbullular, Mayıs 2020’ye kadar eski tarifeden ödeme yapacak…

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) 2020 yılı bütçesi ve yeni su tarifesi, İBB Meclisi'nin 28 Kasım tarihli oturumunda gündeme geldi.

İSKİ bütçe kitapçığında yer alan 2020 yılı su satış tarifesinde, 0-10 metreküpe kadar olan kullanımlar için uygulanan 4 TL'lik birim fiyatının 4,80 TL'ye çıkarılması planlanıyordu.11-20 metreküpe kadar olan kullanımlarda 6 TL olan tarife 7,20 TL, 21 metreküp ve üzeri için oluşturulan yeni kademenin birim fiyatı da 12.60 TL olarak belirlenmişti.

İLK ZAM TEKLİFİNE CHP VE İYİ PARTİ’DEN REVİZE

CHP ve İYİ Parti grubu bütçe kitapçığındaki tarifede değişikliğe giderek eleştiri ve önerileri dikkate alarak yeni öneride bulundu. İstanbulluları yüzde 65'inin kullandığı ilk kademe olan 0-10 metreküpe kadar kullanımlarda 4 TL'lik birim fiyata zam yapılmaması teklif edildi.

Yeni öneri, Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu tarafından reddedildi. Verilen ret kararıyla, İBB Meclisi 2020 yılı mayıs ayına kadar eski tarifenin uygulanmasına karar vermiş oldu.

Karar sonrası CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı AKP’ye, “Siz zamma hayır demediniz, İSKİ’nin 1.5 milyarlık zararına evet dediniz. Mutlu azınlığa yapılacak zamma hayır dediniz. Mayıs ayına kadar havuzlarınızı bol bol doldurun” diye tepki gösterdi.

7.7 MİLYARLIK BÜTÇE

Tarife değişikliği öncesinde İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu tarafından İSKİ'nin 2020 yılı bütçesi sunuldu. İSKİ'nin bütçesi 7 milyar 776 milyon 456 bin TL olarak belirlendi.

Mermutlu'nun sunduğu bütçede, İSKİ 2020 yılında içme suyu, kanalizasyon, etüt-proje, hizmet binalı, gayrimenkul büyük onarım projeleri, kamulaştırma, makine-teçhizat alımları projeleri için 3 milyon 462 bin 409 TL'lik yatırım kaynağı ayırdı. Yatırımların 2 milyon 564 bin TL'si devam eden projeler, 897 bir 720 TL'si de yeni projeler için kullanılacak.

“İSKİ’NİN GELİRİ 450 MİLYON, GİDERİ 612 MİLYON TL”

Mermutlu, İSKİ'nin aylık su gelirinin 450 milyon TL olduğunu, İller Bankası'ndan 50 milyon lira katkı payı geldiğini anlatarak giderlerin 612 milyon TL olduğunu ve aylık 104 milyon lira açık oluştuğunu söyledi.

Enerji giderlerinin de çok yükseldiğine dikkat çeken Mermutlu “Enerji giderlerimiz son zamlardan sonra yüzde 8'den yüzde 14.5'e çıktı.İSKİ'nin yıllık elektrik masrafı 1 milyar TL mertebesinde” dedi.

İSKİ bütçesi oybirliği ile kabul edildi.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Notice: ob_end_flush(): failed to delete and flush buffer. No buffer to delete or flush in /home/zanka/public_html/zanka.com.tr/icerik.php on line 657