Zanka

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 28 ülkeye yayılan corona virüsü salgınında, son durum oldukça korkutucu… Ölü sayısı hızla 2 bine yaklaşıyor, Japonya’daki karantina gemisinde salgın hızla yayılıyor… Ayrıca ortaya öyle bir iddia atıldı ki, dünya bu iddiaya kilitlendi… Hastalık laboratuvarda mı çıktı? Bu iddianın detayları ise oldukça çarpıcı…

Dünyayı sarsan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1775’e, virüsle enfekte olan kişilerin sayısı ise 71.810’a yükseldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, pazar günü Çin ana karasında 105 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölümlerin tümü virüsün merkez üssü olarak nitelendirilen Hubei vilayetinde gerçekleşti.

Öte yandan bugüne kadar Hong Kong, Fransa, Japonya, Tayvan ve Filipinler’den 1’er ölüm haberi geldi.

DÜNYA BU İDDİAYA KİLİTLENDİ: HASTALIK LABORATUVARDA MI ÇIKTI?

Canlı hayvan pazarında başladığı ihtimali üzerinde durulan salgın hastalığın aslında, “Wuhan Hastalık Kontrol Merkezi” isimli bir yerde ortaya çıktığı iddia edildi. Canlı hayvan pazarının 280 metre uzağında olduğu belirtilen sağlık merkezinde bilim insanlarının deneyler yaptığı ve bu sırada virüsün ortaya çıktığı öne sürüldü.

İngiliz tabloid basınının Research Gate isimli dergiye atıf yaparak yayınladığı haberde, “Bu merkezde canlı hayvanlar üzerinde laboratuvarlarda deneyler ve araştırmalar yapılıyordu. Bu hayvanlar arasında 605 yarasa da yer alıyordu. Bu yarasalar Hubei ve Zheijang bölgelerinde yakalanmıştı” ifadesi kullanıldı.

JH Tan isimli bilim insanının yarasalar tarafından saldırıya uğradığını öne süren haberde, “Yarasaların saldırısına uğradı ve Bay Tian daha sonra kendisini 28 gün boyunca karantina altına aldı” iddiası ortaya atıldı. Bu iddialar dünya basınında geniş yer buldu.

DÜNYADA SON DURUM

Japonya’nın Yokohama limanında karantina altına alınan Diamond Princess adlı lüks yolcu gemisinden kötü haberler gelmeye devam ediyor. Son paylaşılan verilere göre, gemide corona virüsü tespit edilen kişilerin sayısı 369’a çıktı. Japonya’da tespit edilen vakalar da 65’e yükselince, ülkede toplam sayı 434 gibi korkutucu bir hale geldi.

Dünyada corona vakası görülen ülkeler ve vaka sayıları bugün itibariyle şöyle:

Çin: 70.553

Japonya: 434

Singapur: 75

Hong Kong: 57

Tayland: 35

Güney Kore: 30

Malezya: 22

Tayvan: 20

Almanya: 16

Vietnam: 16

Avustralya: 15

ABD: 15

Fransa: 12

Makao: 10

İngiltere: 9

Birleşik Arap Emirlikleri: 9

Kanada: 8

İtalya: 3

Filipinler: 3

Hindistan: 3

Rusya: 2

İspanya: 2

Nepal: 1

Kamboçya: 1

Belçika: 1

Finlandiya: 1

İsveç: 1

Sri Lanka: 1

Mısır: 1Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR