Zanka

Türkiye’de corona virüs vakalarının artmasıyla, önlemler üst düzeye çıkartıldı. Vaka sayısının daha da artmasından endişe edilirken, herkesin aklında çeşitli sorular oluştu. Özel sağlık sigortasına sahip kişilerin en merak ettiği konu ise, söz konusu sigortanın corona virüs tedavisini karşılayıp karşılamadığı… İşte o sorunun yanıtı…

Sigortan Biz kurucusu ve Sigorta Koçu Hakan Tan, yeni güncellenen Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Rehberini inceleyerek, özel sağlık sigortasının corona virüs tedavisini içerip içermediğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Hakan Tan, konuyla ilgili bilgileri şöyle derledi:

“Ülkemizde 3 basamakta tanımlanmış sağlık kurumları var.

1.Basamak Sağlık kuruluşları

   *Resmi kurum tabipleri

   *Aile sağlığı merkezi

   *Toplum sağlığı merkezi

   *Halk sağlığı laboratuvarları

   *Belediyeye ait poliklinikler

   *İşyeri sağlık ve güvenlik hizmeti sunulan birimler

   *Üniversitelerin bünyesindeki mediko sosyal birimler

2.Basamak Sağlık kuruluşları

  *Eğitim ve Araştırma hastanesi olmayan Devlet hastaneleri

   *Entegre ilçe hastaneleri

   *Özel hastaneler ve poliklinikler

3.Basamak Sağlık kuruluşları

   *Eğitim ve araştırma hastaneleri

   *Üniversite hastaneleri

   *Özel Dal eğitim ve araştırma hastaneleri

13 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Vaka Takip Algoritmasına göre;

1.Basamak sağlık kurumuna başvuran örnek vaka: Coronavirüs ile ilgili bulgular ve son 14 günde hastalığın görüldüğü ülkelerden birine gitmiş, corona virüs olduğu tespit edilen bir vaka ile temas öyküsü var ise hasta hemen ayrı bir bölüme alınıyor. Hasta hemen il/ilçe sağlık müdürlüğüne bildiriliyor ve yine bu müdürlük aracılığı ile hemen 2. ve 3. Basamak sağlık kurumuna sevk ediliyor.

2.veya 3. Basamak sağlık kurumuna başvuran örnek vaka: Coronavirüs ile ilgili bulgular ve son 14 günde hastalığın görüldüğü ülkelerden birine gitmiş, corona virüs olduğu tespit edilen bir vaka ile temas öyküsü var ise hasta hemen ayrı bir bölüme alınıyor. Hasta hemen il/ilçe sağlık müdürlüğüne bildiriliyor. Hastaya gerekli testler yapılıyor ve önceden belirlenmiş referans laboratuvarlar olan Adana, Samsun, Erzurum, İstanbul Halk Sağlığı Laboratuvarı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Referans Laboratuvarları’na (Ankara) test için gönderiliyor. Gönderim İl Sağlık Müdürlüğü gözetim ve denetiminde yapılıyor. Test sonucu çıkana kadar bu kurumlarda önceden özel olarak ayrılmış odalarda karantina altında tutuluyor.

Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda hasta yine önceden belirlenmiş 3. Basamak sağlık kurumlarına ya da ilde belirlenmiş sağlık kurumuna sevk edilerek tedavisi başlanıyor. Bunun için şimdiden belirlenmiş 101 hastanenin yanında ayrıca 7 adet de karantina hastanesi belirlenmiş durumdadır.

Konuyu Özel Hastaneler ve özel sağlık sigortacılığı açısından ele alırsak; özel sağlık sigortanız varsa ve corona virüste görülen semptomların sizde olduğunu düşünüyorsanız, her zaman kullandığınız özel sağlık kurumuna gidebilirsiniz. Tercih ettiğiniz özel hastaneye gittiğinizde, şikayetleriniz coron avirüs ile aynı ise yukarıda belirttiğimiz 2.ve 3. Sınıf sağlık kurumlarındaki algoritma işliyor.”

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI HANGİ MASRAFLARI KARŞILIYOR?

Önemli bilgiler veren Tan, şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde henüz resmi olarak corona virüs salgın hastalık ilan edilmediğinden, özel sağlık sigorta şirketlerinin özel şartlarında belirtilmiş olan “resmi salgın hastalıklar kapsam dışıdır.” maddesi uygulanmıyor.

Sigortanın özel hastaneye gidip Coronavirüs Testi yaptırıp test sonuçlarının pozitif çıkmasına kadar geçen karantina dönemi dahil kısaca ilk teşhis olana kadarki masrafları sigorta şirketi karşılıyor.

Testin pozitif çıkması ile zaten, tedavi özel hastanede yasalar gereği yapılamıyor ve özel hastaneler hastayı önceden belirlenmiş 3.basamak kurumlara sevk etmek zorunda kalıyorlar. Bu sevk ile sigorta şirketleri sadece ilk teşhisi ödemiş sonrasındaki tedavileri Sağlık Bakanlığı karşıladığı için maliyetlere katılmamış oluyor.

Bu uygulama sadece corona virüs içinde geçerli değil. Sağlık Bakanlığı toplumun sağlığını yakından etkileyecek ve hızla bulaşabilecek kuduz, verem vb. hastalıklar için de hastaları kendi belirlediği özel kurumlara yönlendiriyor ve tüm tedavi ve kontrolü yine bu kurumlar üzerinden takip ediyor.”

UÇAK YOLCULUĞU SIRASINDA SEMPTOMLAR ORTAYA ÇIKARSA NE OLUYOR? 

“Pilot tarafından vaka, kuleye bildiriliyor. Kule tarafından olay havalimanı sağlık denetleme merkezine/havalimanı operasyon merkezine bildiriliyor. Sağlık Denetleme Merkezi vakayı uçakta değerlendiriyor ve olası vaka formu ile vakayı 112’ ye teslim ediyor.

Vaka, 112 vasıtasıyla referans hastanelerden en yakınına transfer ediliyor ve İl Sağlık Müdürlüğüne raporlanıyor. Bu noktada hasta, “Benim sağlık sigortam var. Beni özel hastaneye götürün.” dese de kabul edilmiyor.

Bu arada böyle bir vaka ile karşılaşıldığında tüm yolculara yolcu iletişim bilgi kartı dolduruluyor, hastanın iki ön, iki arka ve iki yan koltuk yolcu bilgisi alınıyor.

Hastanın testleri pozitif çıkarsa bu bilgileri alınan kişilerin de yine 14 gün boyunca evde kalmaları isteniyor ve sağlık durumları İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip ediliyor.”

SEMPTOMLAR HAVALİMANINDA ORTAYA ÇIKARSA NE OLUYOR?  

“Kişi sağlık denetleme merkezine götürülüyor ve Sağlık Denetleme Merkezi personeli tarafından değerlendiriliyor. Gerekli görüldüğünde İl Sağlık Müdürlüğüne bilgi verilip 112 vasıtası ile referans hastanelerden birine sevk ediliyor. Kişi  “Beni özel hastaneye götürün, özel sigortam var.” dese de yine kabul edilmiyor.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR