Zanka

Corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünya ülkelerinde ekonomik açıdan zor günler geçiriliyor. Türkiye’de işleri duran pek çok firma, çalışanlarını işten çıkardı ya da personele ücretsiz izin verdi. Tüm bunlar olurken, iyi şeyler de oluyor. Toyota Türkiye CEO’su Bozkurt, tam da bu noktada takdir toplayan bir açıklama yaptı ve en kötü senaryoda bile maaş ödemeye devam edeceklerini söyledi…

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, corona virüs salgını nedeniyle alınan önlemleri açıkladı. Bozkurt, bir kısım çalışanın evden çalışmaya yöneltildiğini, işin doğası gereği fiziksel olarak yapılması gereken işler için de işyerinde alınan önlemlerin üst seviyeye çıkartıldığını belirtti.

Şu anda satış ve kar etmek gibi hedefleri tamamen geri plana attıklarını söyleyen CEO, sadece müşterilerin mağdur olmaması için en temel hizmetleri mevcut şartlar altında devam ettirmeye çalıştıklarını anlattı.

Yaklaşık bin kişilik bir ekibin sorumluluğunu taşıdıklarını belirten Bozkurt, maaş ödemeleri konusunda tüm planlamaları yaptıklarını da şu sözlerle dile getirdi:

“ALJ Türkiye olarak en kötü senaryoya göre, yıl sonuna kadar satışlar tamamen durduğu ve hiçbir gelir elde etmediğimiz bir ortam söz konusu olsa dahi, çalışanlarımızın ve ailelerinin mağdur olmaması için her ay maaş ödeyeceğiz.

Bu süreçte birinci sosyal sorumluluğumuz, devlete ve millete destek olmaktır. Her kurum kendi gücüne göre bu sürece destek vermelidir. Biz de, tüm çalışanlarımız ile birlikte iş partnerlerimizin de ödemelerini sene sonuna kadar yapacak şekilde planlamalarımızı yaptık.

Bu süreçte kimseyi işten çıkartmayacağımız gibi, kimseyi zorunlu izne göndermeyeceğiz veya ücretsiz izin kullanmaya da zorlamayacağız.”

DESTEK ALMAYACAKLAR

Bozkurt, Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan kısa çalışma desteğine İhtiyacı olanlara engel olmamak adına başvurmayacaklarını da belirterek, şunları söyledi:

“Diğer harcamaları sıfırlayarak, çalışanları yıl sonuna kadar mağdur etmeyecek şekilde planlamalarımızı yapmış bulunuyoruz. Bu tür zor zamanlarda, her bir bireyin, firmanın, kurumun kendi gücüne göre, işin bir ucundan tutması gerektiğine inanıyoruz. Her şeyi yetkili kurumlardan, devletten beklememek lazım, hepimiz sürece destek vermeliyiz.”

"ERTELENMİŞ TALEPLE SATIŞLAR HIZLANACAK"

Türkiye’de iki yıllık ertelenen talep olduğunu belirten Bozkurt, şöyle devam etti:  "Üzerine bu sürecin talebi de bindiğinde, pazarda çok ciddi artışlar olacaktır. Ancak dünya genelinde de ertelenen bir talep olduğunu düşünürsek bu iş ortadan kalktığı anda satış ve servislerde patlama olacağını gözlemlemek çok zor değil. O gün geldiğinde de, tecrübeli elemanlara ihtiyacınız olacak. Ayrıca, yıllardır birlikte çalıştığınız bu arkadaşlara ve onların ailelerine karşı sorumluluklarınız olduğunu da hatırlatmak isterim.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR