Zanka

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı saran corona virüsü salgınında vaka sayısı 1 milyon 200 bini geçerken, ölümler de 65 bini geçti. Dünya Sağlık Örgütü 60 yaş altına kritik uyarılarda bulunuyor. Türkiye’de ise rakamlar endişe verici. Ülkemizde 60 yaş altı corona virüse bağlı ölümler Avrupa ortalamasından 4 kat, dünya ortalamasından ise 9 kat fazla…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Nisan’da gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası, Türkiye’deki corona virüsü vakalarıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmıştı ve 3 Nisan tarihine kadar hayatını kaybeden 425 kişinin yüzde 78,7'sinin 60 yaş üstünde olduğunu açıklamıştı.

Türkiye’de corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 21.3 olarak ilk kez açıklanırken oranın yüksekliği dikkat çekti.

AVRUPA’NIN 4, DÜNYANIN 9 KATI

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa ofisinden 2 Nisan’da yapılan açıklamada kıtada corona virüsünden ölenlerin yüzde 95’inin 60 yaş üzerinde olduğunu duyurmuştu.

DSÖ Avrupa istatistiklerine göre kıtada 60 yaş altı corona ölüm oranı yüzde 5 olarak hesaplanırken, bu rakam Türkiye’de corona virüsü kaynaklı 60 yaş altı ölümlerin ortalamasının 4’te birine denk geliyor.

Bunların yanı sıra coronadan 60 yaş altı ölümlerin, dünya genelindeki ile Türkiye’deki oranları kıyasladığında tablo daha da endişe verici hale geliyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 2.3 olarak kayda geçerken, bu oran Türkiye’de yaklaşık 9 katı olarak kayıtlara geçti.

GENÇLER DİKKAT

Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü sadece yaşlıları etkiliyor algısına karşılık harekete geçti. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, önceki günlerde corona virüsü hakkında gençlere uyarılarda bulunmuştu.

Ghebreyesus, “Bugün gençlere bir mesajım var. Siz yenilmez değilsiniz. Virüs haftalarca hastanede yatmanıza neden olabilir, hatta ölümünüze yol açabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Gençlere uyarılarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün Yeni Görülen Hastalıklar Bölüm Başkanı Maria Van Kerkhove de “Bazı ülkelerde 30'larındaki, 40'larındaki ve 50'lerindeki insanların daha çok oranlarda yoğun bakımda olduğunu ve öldüğünü görüyoruz. Eğer hastaneye gitmeye gerektirecek kadar hasta olmasanız da, zatürre gibi hastalıklara çevirebilir” sözleriyle gençleri uyardı.

DSÖ yetkilisi Van Kerkhove de, “Bütün genç hastaların sağlık sorunu yok. İtalya'da 50 yaşın altında olup da yoğun bakımda olanların oranı yüzde 10 ile 15, Güney Kore'de ise her 6 ölümden 1'i 60 yaşın altındaki bir birey oluyor” yorumunda bulunmuştu.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR