Zanka

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş'un Kozmik Oda’ya girilmesiyle, orada adı yazılan 848 kişinin katledildiğini ileri sürdü. Bu iddia kozmik oda tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Kozmik odanın ne olduğunu anlatan Emekli Amiral Türker Ertürk, İlker Başbuğ’a sert eleştirilerde bulundu. Türker Ertürk, Başbuğ hakkında “Benim için makbul birisi değil” yorumunda bulundu ve “Kozmik odaya ben Genelkurmay Başkanı olsam sokmazdım. Ne yapardım? Gerekirse çatışırdım. Sokmam” diye anlattı. 848 şehit iddialarını da değerlendirerek, “Rakamı verenden isim listesi de isteyin. Benim için inandırıcı değil” diyen ve bu kadar çok kişinin öldürülmesinin saklanamayacağının altını çizen Ertürk, “Eğer Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı bunu biliyor da saklıyorsa haindir” dedi…

Zanka TV’de yayınlanan Ferit Atay’ın sunduğu SorguluYorum programına konuk olan Emekli Amiral Türker Ertürk, kozmik oda ve 848 şehit iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türker Ertürk ilk olarak kozmik odanın ne olduğunu ve oraya kimlerin girebileceğini şöyle anlattı:

“Kozmik oda sizin evin yatak odası. Oraya sokar mısınız kimseyi? En gizli, en mahrem yeriniz. Oraya kimse giremez, tüm dünyada da böyledir. Kozmik oda çok gizli bilgilerin depolandığı, çok gizli planların depolandığı özel bir alan. Buraya asker olan herkes de giremez. Kozmik büroya girmeye yetkili subayların, askerlerin ve sivillerin listesi vardır. Kozmik odanın kapısında yazar, oraya onlar girebilir. Mesela Cumhurbaşkanı kozmik odaya girebilir mi? Girebilir. Mesela Ekonomi Bakanı giremez.

Amerika Birleşik Devletleri’nde mesela Pentagon’daki kozmik odaya FBI giremez. Girerse ne olur? Kafasına kurşunu yer.”

“GEREKİRSE ÇATIŞIRDIM”

Kozmik odaya girilmesi konusuna ağır eleştirilerde bulunan Türker Ertürk, İlker Başbuğ’un yerinde kendisi olsa gerekirse çatışacağını ve yine de kimseyi içeri sokmayacağını da söyledi. Ertürk şöyle konuştu:

“Sayın İlker Başbuğ benim için makbul birisi değil. O komutanken ben de komutandım. Mücadele vermemiştir, verememiştir. Kozmik odaya ben Genelkurmay Başkanı olsam sokmazdım. Ne yapardım? Gerekirse çatışırdım. Sokmam. Bu Almanya’da da böyledir, Amerika’da da böyledir.

Diyelim ki bir suç unsurunun olduğundan şüpheleniyorsun kozmik odada, olabilir. O zaman şöyle yapacak yargı, Genelkurmay Başkanlığı’na bir yazı yazacak Milli Savunma Bakanlığı’na bir yazı yazacak, araştırılıp rapor edilmesini isteyecek. Devlet, devlete operasyon yapmaz. Devlet, devletten bilgi ister. Bu böyle olur.”

“ÇOK GİZLİ PLANLARI BÜTÜN DÜNYA GÖRDÜ”

Emekli Amiral Ertürk şu sözlerle devam etti:

“O dönemi çok iyi biliyorum. Türkiye’nin en gizli planları, çarşılarda pazarlara düştü. Tam rezalet, tam kepazelik. Sorumlu kim? Cemaatle, bu iktidar. Öyle zararlar gördük ki biz. Yıllarımızı almış gizli şeyler hazırlandı, çok içeriğine girmek istemiyorum. Efendim değiştirirsin, hayır değiştiremezsin. Öyle şeyler vardır ki değişmez. Bunların hepsi rakiplerimizin eline geçti. O zaman dedim ki siz düşman mısınız? Hain misiniz? Böyle yazdım ben bunları. Hakimlere, savcılara yazdım. Siz bu memleketin çocukları değil misiniz? Diyelim ki aldın eline baktın, inceledin, bunları basına niye veriyorsun? Basın yazıyor çarşaf gibi, sayfa sayfa. Çok gizli planları bütün dünya gördü. Bu kepazeliğin hesabının verilmesi lazım. Bunu cemaatle iktidar yaptı.

Türkiye buralara kolay gelmedi. Sayın İlker Başbuğ bunlara müsaade etti. Bir de hala savunuyor. Savunulacak tarafı yok. Ben o günleri hatırlıyorum, yan yana konuştuğumuzu da biliyorum, problemi anlamamıştı. Büyük resmi, ne var bunun arkasında diye anlamamıştı.

Kozmik odaya girilişi, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’ni dağıtabilmek için, itibarını bozabilmek için hamleler yapıyorlar. Tabi hamleleri ufak ufak yapıyorlar. Tepeye doğru yaklaşıyorlar. Teğmenine hakim olamazsan, sonunda seni de içeri alırlar. Peki teğmenlere sahip çıktın mı? Hayır, çıkmadın. Biliyorum, o teğmenler benim teğmenlerimdi. O zaman da yazdım bunlar palavra diye. Niye sahip çıkmadın? Hatta geldin onlara bağırmaya çalıştın. Biliyorum, ben oradaydım, yan yanaydık. Hayır diyebilir misin? Çıkarın karşı karşıya beraber konuşalım. Doğru değil.

İyi komutanlık yapamadı, beceremedi, savaşı kaybetti ve Türkiye’nin bu hale gelmesinin müsebbiplerinden birisidir.”

“EĞER GENELKURMAY BAŞKANI BUNU BİLİYOR DA SAKLIYORSA HAİNDİR”

Ertürk 848 kozmik oda şehidi iddialarına inanmadığını ise şöyle anlattı:

“Kozmik odada planların, gizli bilgilerin yanında, özellikle halkı yerinde kal prensibiyle düşmana karşı direndirebilmek için bazı sivil isimler tespit edilir. Sen vatansever birisisindir, gazetecisindir ama böyle bir durumda bu direnişin içinde rol almayı kabul etmişsindir, senin adını yazarız o ad da kozmik odada durur. Kimse de bilmez o adı. Allah korusun bir işgal durumunda bu tip insanlara ihtiyaç var. Öyle isim listeleri de tabi ki var. 848 kişiden kastedilen o. Orda senin adın vardı, seni öldürdüler. Çıkarın bana 800 tane göreyim.

Saklanacak bir şey değil ki, savcılığa suç duyurusunda bulunulur. Eğer Genelkurmay Başkanı bunu biliyor da saklıyorsa haindir. Milli Savunma Bakanı bunu biliyor da saklıyorsa haindir. Ben şimdi bakan olsam veya Genelkurmay Başkanı olsam, ölenlerin ve şüpheli ölenlerin listesini çıkarırım. Giderim savcılığa, bunlar bu operasyonda deşifre olmuş isimlerdi, biz 850 kişinin ölümünü şüpheli görüyoruz, bunun bir operasyon olduğuna inanıyoruz derim ve suç duyurusu yaparım. Bu işlemi başlatmayanlar haindir. Haksızsam ispatlayın.”

EMEKLİ AMİRAL TÜRKER ERTÜRK’ÜN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR