Zanka

Türkiye’de ilk kez 2002 yılında görülen ve büyük bir panik yaratan, kene tutunmasıyla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları son dönemde yeniden yükselişe geçti. Oltu Kaymakamlığı kene tutunan 14 kişiden 10’unda hastalığın görüldüğünü bildirdi ve uyarılarda bulundu…

Erzurum’un Oltu ilçesinde, kene tutunan 14 kişiden 10’unda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına rastlandığı açıklandı.

Oltu Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada kene tutunması yoluyla bulaşan KKKA karşısında, özellikle çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanların dikkatli olması gerektiği anımsatıldı.

Vakalarının son günlerde arttığı bildirilen açıklamada, “Yöremizdeki KKKA hastalığı vakalarında son günlerde ciddi oranda artış gözlenmiştir. İlçemizde kene ısırması nedeniyle 14 vatandaşımıza yapılan testlerde 10 kişinin pozitif olduğu tespit edilmiştir” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bu hastalıktan korunmak için tedbirlere uyulması gerektiği vurgulanarak, şu uyarılarda bulunuldu:

“KKKA, insanlara kene tutunması/teması, enfekte insan, enfekte hayvan ile bulaşan ‘ölümle’ sonuçlanabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bağ, bahçe gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyinin, pantolon paçalarını çorap içine sokun ya da çizme giyinin, riskli alandan ayrılırken vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakın, hayvanların üzerindeki keneye, kan ve idrarına çıplak elle dokunmayın, vücuda tutunmuş kene üzerine sigara basılmamalı, kolonya dökülmemeli, bu gibi durumlar kenenin zehri kusmasına sebep olabilir.

Vücudunuza tutunan keneyi çıplak elle dokunmadan eldiven, bez ya da poşet ile baş kısmından tutarak çıkarın, çıkaramıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikayetlerinden herhangi birini görürseniz, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun”Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR