Zanka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü açıklamasında uçak ve tren yolculuklarında ‘HES kodu’ uygulamasının başlayacağını açıklamıştı. Bugün kod işlemleri ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden başladı. THY, ‘HES kodu’na ilişkin bir açıklama yaptı ve "HES kodu zorunlu bir alan olup biletleme işlemleri sırasında yolculardan talep edilecek" denildi… Ancak dikkat çeken nokta ise kod zorunluluğunun sadece iç hat yolculuklarında olması...

Korona virüs önlemleri kapsamında vatandaşların seyahatlerde HES kodu zorunluluğu getirilmişti. Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları resmi internet sitesinden yolcularına yönelik bir duyuru yapıldı.

Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında yolcu kabulünün kişiye özel Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile sağlanacağını, uçuşa elverişli olmayan yolcuların ise uçuşa alınmayacağını açıkladı.

Yapılan duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

"Türk Hava Yolları olarak en büyük önceliğimiz sizlerin güvenliği ve sağlığıdır. Uçuşlarımızda seyahat edilebilmesi için sizlerin sağlığının uçuşa elverişli olması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık bakanlığı tarafından yürütülen ’Hayat Eve Sığar’ projesine uygun olarak, yolcularımızın iç hat uçuşlarımıza kabulü, kişiye özel üretilen ’Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile sağlanacaktır. HES kodu zorunlu bir alan olup biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir. Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa alınmayacaktır" denildi.

Tüm iç hat yolcu uçuşlarında zorunlu hale getirilen Hayat Eve Sığar (HES) kodu, belirli bir süre geçerli olacak. HES kodunun seyahat bitiş tarihinden en az 7 gün daha geçerli olması gerekiyor. Bu şartlara uymayan yolcuların rezervasyonları onaylanmayacak.

HES kodunun sadece iç hat yolculuklarında zorunlu tutulması ise dikkat çekti. Dış hat yolcuları için böyle bir zorunluluk olmayacak gibi görünüyor.

Öte yandan bebek yolcular için de HES kodu aranmayacak.

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, “her şey iyi giderse” iç hat seferlerinin 4 Haziran’da dış hat seferlerinin de 10 Haziran’da başlayacağını duyurmuştu.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR