Zanka

Daha Apple’ın açıklarını bulan iki genç, yine bir açık buldular. Ancak bu sefer buldukları açık, Netflix’i de yakından ilgilendiriyor… Öyle ki o açık sayesinde, korsan film siteleri milyonlarca dolar kazanabilir… Hal böyle olunca dev şirketler, iki gence 200 bin dolar ödül teklifiyle açığın kaynağını öğrenmek için harekete geçti. Teklifi az bulan gençlerin ise, fiyat yükselmediği sürece bunu açıklamak gibi bir niyetleri yok…

2018 yılında telefonlarına video kayıt alma özelliği getiren dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, Netflix'teki film ve dizilerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix ile gizlilik sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netlix'ten dizi ve film izlerken telefonun video kayıt alma özelliği devre dışı kalıyordu.

Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan ve Bursa’da buluşan Çayan Temel (20) ile Oğuz Akçay (17), Apple telefonun sistemsel açığını bularak Apple'ın Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde Apple telefonlardan Netflix üzerinden dizi ve film izlerken 4K kaliteyle kayıt almayı başardı.

ÖDÜLÜ AZ BULDULAR

Apple, Temel ile Akçaya açığı düzeltmelerine yardımcı olmaları halinde kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül teklif etti. Ödülü az bulan Temel ve Akçay, daha yüksek ödül teklif edilmediği sürece buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını söyledi.

“NETFLIX’E DEĞER KAYBETTİRİR”

Buldukları açık hakkında bilgi veren Çayan Temel, "Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix’e girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix’in değer payını çok düşürür" dedi.

“KORSAN SİTELERE MİLYONLARCA DOLAR KAZANDIRIR”

İki büyük şirketle de ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Temel, "Yaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple, hem de Netflix’le görüştük. Detaylı bir şekilde anlattık ama bu kez kendileri teklif vererek bize kişi başı 100 bin dolar, yanı toplamda 200 bin dolar teklif ettiler. Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pek fazla uygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilecek. Daha uygun bir teklif sunulursa, bu açığı Apple ve Netflix’e verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığın var olduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcut diye konuştu.

“İKİ ŞİRKETİ BİRBİRİNE DÜŞÜREBİLİR”

Apple'ın daha önce de bir açığını bulan ve 100 lira gibi bir rakam ile ödüllendirilen lise öğrencisi Oğuz Akçay, "Biz bu açığı bulduktan sonra Apple ve Netflix’le yaklaşık 5 gün kadar bir iletişim süreci yaşadık. Bize yapılan bir teklif vardı. Bu teklif yine bize geçmişte verilen teklifler gibi komik gelmeye başladı. Daha yüksek rakamlar bekliyoruz. Ortada bir gizlilik anlaşması söz konusu. İki şirketi birbirine düşürebilecek derecede bir açık bu. Bizimle iletişime geçip bu açığı kapatmak için her türlü açığı deneyeceklerdir" ifadelerini kullandı.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR