Zanka

Daha önce Temmuz ayında ilan edilen Navtex, Yunanistan’la gerilim hattını yükseltmişti… Oruç Reis gemisi için 23 Ağustos'a kadar Navtex ilan edildi. Bakan Dönmez, çalışmaların aralıksız devam edeceğini açıkladı…

Antalya açıklarında yaklaşık 3 haftadır bekleyişini sürdüren sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan edildi.

Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi dairesindeki bilgilere göre sismik araştırma yapacak olan Oruç Reis’e, Ataman ve Cengiz Han gemileri de eşlik ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Oruç Reis ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz´deki yeni görevi için Antalya´dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz´de ve Karadeniz´deki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele”

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir.

Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

YUNANİSTAN İLE İPLER GERİLMİŞTİ

Türkiye’nin 21 Temmuz’da Meis Adası’nın güney ve doğusunda Oruç Reis ile sondaj faaliyetleri yapacağını açıklamasının ardından Yunanistan’la gerilim yükselmişti.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Notice: ob_end_flush(): failed to delete and flush buffer. No buffer to delete or flush in /home/zanka/public_html/zanka.com.tr/icerik.php on line 657