Zanka

Korona virüsten en çok etkilenen sektörlerden biri de düğün sektörü. Hem evlenmek isteyen çiftler hem de işletmeciler, organizasyoncular, müzisyenler, fotoğrafçılar gibi milyonlarca kişi kısıtlamaların esnetilmesini bekliyor. Peki düğünler ne zaman yapılmaya başlanacak? Sektör temsilcileri planları anlattı…

Korona virüs tedbirleri kapsamında ilk yasaklananların başında düğünler vardı. Birkaç aylık yasağın ardından yaz aylarında sınırlı katılım olacak şekilde düğünlere izin verildi. Ardından virüsün gücünün artmasıyla tekrar yasaklar başladı.

Baharın yaklaşmasıyla birlikte akıllarda yeniden düğünlerle ilgili “Ne zaman?” sorusu belirmeye başladı. Düğün bekleyenler sadece gelin ve damatlardan ibaret değil. Sektörün kendisi de normalleşmeyi iple çekiyor. Mart ayında okulların açılacak olması ve Türkiye'nin bazı illerinde atılması planlanan kademeli normalleşme adımları düğünler konusunda da beklenti yarattı. 

Mekan sahipleri ve evlenmek isteyenler “Düğünler ne zaman başlayacak?” sorusunu sorarken İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez, pandemi sürecinde düğünler hakkında merak edilenleri Hürriyet’e anlattı...

ORGANİZASYON ÜCRETLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Düğünler yeniden başlayacaksa da bunun tedbirler kapsamında olacağı kesin. Her kalem üründe artan fiyatlar da cabası. Peki bu durum düğün organizasyonu fiyatlarına nasıl yansıyacak? Adem Sönmez, bu konuda “Süreç henüz bitmediği için fiyatlar konusunda bir istikrar sağlanmış değil. Ancak düğünlerde kullanılan her türlü tedarik ve malzemede yüzde 20'den başlayan ücret artışları oldu. Bu durumda 2021 yılında normalleşme başladığında düğün törenlerinde kullanılan ürün ve hizmetlere gelen artışlara bağlı olarak ücret artışı öngörülüyor” diye konuştu.

REZERVASYONLAR BAŞLADI MI?

“Şu an yaşanan belirsizlikten dolayı henüz rezervasyon yaptıranlar var diyemeyiz. Ancak fiyat araştırması, sezonun ne zaman başlayacağı soruları çok sık geliyor” diyen Sönmez, şöyle devam etti:

“Düğünlerin ne zaman müzikli ve yemekli yapılmaya başlanacağı aslında Bilim Kurulu'nun ve yetkililerin cevap verebileceği bir soru. Bizim öngörümüz, talebimiz ve arzumuz ise Ramazan ayının bitimi ile beraber başlaması.”

DÜĞÜNLER İÇİN ÖNGÖRÜLEN BİR TARİH VAR MI?

Düğünlerin başlaması için Ramazan Bayramı bitişinden umutlu olduklarını söyleyen Adem Sönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Ramazan Bayramı'nın bitimi ile (15 Mayıs) düğünlere kaldığımız yerden devam edeceğimizi umuyoruz. Bu süreçte çiftlere önerimiz; düğün etkinliklerini yaparken en özel anlarınızı emanet etmeyi düşündüğünüz işletmelerin yetkili yerler olmasına dikkat edin.

Yani Düğün Davet Salonu İşletme İzin Belgesi olan yerleri tercih edin. En az 3 ay önceden düğün planlamasına başlayın. Düğün davetiyelerinde, davetlilerin HES kodu oluşturarak gelmeleri gerektiği konusunu belirtin.”

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DÜĞÜNLERİ DE ETKİLEYECEK

İstanbul’da bir otelde düğün organizatörlüğü yapan Ertan Zoroğlu, pandeminin en çok düğün organizasyonlarını etkilediğini belirterek, "Bu da çok fazla insanın para kazanamaması demek. Düğünlerde çalışan müzisyenler, fotoğrafçılar, servis personeli, gelinlikçi, düğünlere ürün tedarik eden firmalar pandemi ile beraber çalışamaz hale geldi" diye konuştu.

Düğünlerde fiyat artışı olup olmayacağını herkesin merak ettiğini de vurgulayan Zoroğlu, "Şu an fiyat araştırmalarına bakarsak yiyecek içeceklere yüzde 100 zam gelmiş durumda. Bu da haliyle düğün fiyatlarına yansıyacak" dedi ve ekledi:

"Düğün yapmak isteyenlere tavsiyem biraz daha beklemeleri. Çünkü düğüne gelecek misafirleri de düşünmek gerekiyor. Yasaklar sebebi ile yaşlılar düğüne gelemiyor, saat sınırlaması olduğu için düğünün başlaması ile bitmesi bir oluyor, birçok insan tedirgin olduğu için düğüne gitmek istemiyor.  Biraz daha sabredin çünkü esas olan pandemi sebebi ile düğün sonrası üzüntü yaşamamaktır."Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR