Zanka

Alkol satışı için gereken ‘Eğitim kurumları ile ibadethanelere mesafe uygunluk yazısı’ ücreti; marketler için 17 kat, tekel bayileri için de 11 kat artırıldı…

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; AKP’li Sancaktepe Belediyesi, ilçede alkol satışına yönelik dikkat çeken bir karar aldı.

Belediye, alkol satışı yapmak isteyen zincir marketlerin ve eğlence mekanlarının belediyeden alması gereken “mesafe uygunluk yazısıücretine yaklaşık 17 kat, tekel bayi açmak isteyenlerin alması gereken belgeye ise yaklaşık 11 kat zam yaptı.

Böylece tekel bayiler için 3 bin 500 TL olan ücret, 40 bin TL’ye çıktı. Zincir marketler ve eğlence mekanları için ise 3 bin 500 lira olan ücret, 60 bin liraya yükseltilmiş oldu.

“YAŞAM TARZLARINA MÜDAHALE EDİLMEK İSTENİYOR”

Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi İlknur Ünlü, BirGün’e yaptığı açıklamada karara yönelik tepkisini şöyle dile getirdi:

 “Tekel bayiler için mesafe uygunluk yazısı adı altında alınan ücret 3 bin 500 TL’ den 40 bin TL’ye, alkol satışı yapan zincir marketler için mesafe uygunluk yazısı ücreti 3 bin 500 TL’den 60 bin TL’ye çıkarıldı. Birçok belediyenin çok cüzi bedellerle yaptığı, ilgili memurun metre yordamıyla 15 dakika da tamamladığı işler için 60 bin TL gibi akla ziyan rakamlar istenmesi, buradaki amacın hizmet değil, belli yaşam tarzlarına saldırı anlamını taşıdığını gösteriyor. İstanbul’un en başarısız belediye başkanları arasında gösterilen Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü siyasi geleceğini iş üretmek üzerine değil, siyasi polemikler ve siyasi şovlar üzerine kurgulamaya devam ediyor. Getirilen bu tarifeler hukuka uygun değil ve hizmet anlayışıyla uzaktan yakından örtüşmüyor. Bu fiyat artışıyla yaşam tarzlarına müdahale edilmek isteniyor.”

KANUN 2013 YILINDA DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

İktidar, 2013 yılında 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nda bir değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre; alkollü mekanlar ile alkol satışı yapılan yerlerin örgün eğitim kurumları, öğrenci yurtları ile ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az 100 metre mesafe bulunması gerekiyor.

Bu kanuna göre de tekel bayi açmak isteyenler, alkollü içki satmak isteyen zincir marketler ile alkollü içki satışı yapmak isteyen eğlence mekanları bulundukları ilçe belediyesinden “mesafe uygunluk yazısı” almak zorunda.

İlçe belediyesi de alkol satışı yapılacak yerin eğitim kurumları ile ibadethanelere en az 100 metre mesafede olup olmadığını ölçüm yaparak tespit ediyor ve 100 metreden fazla uzaklıktaysa ücret karşılığında “mesafe uygunluk yazısı” hazırlıyor. Ardından da alkol satmak isteyen kişi, mekan sahibi veya market bu belgeyle ruhsat başvurusunda bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver