Zanka

Son zamanlarda gündemden düşmeyen TÜGVA, bu kez de onlarca ismi çeşitli devlet kurumlarındaki kadrolara yerleştirdiği iddiasıyla gündemde. Gazeteci Metin Cihan, kendisine eski bir TÜGVA çalışanının gönderdiği belgeleri paylaştı…

Gazeteci Metin Cihan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜGVA’ya ait olduğunu öne sürdüğü bazı ‘kadrolaşma listeleri’ni sosyal medyadan paylaştı.

Eski bir TÜGVA çalışanının kendisine ulaştırdığını belirttiği belgeleri paylaşan Cihan, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” diye not düştü ve şu ifadeleri kullandı:

“Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar.”

ATANMAK İSTEDİKLERİ YERLER YAZIYOR

Paylaşılan listede onlarca kişinin çalıştığı kurumlar, mülakata girecekleri yer ve tarih, yerleşmek istedikleri kurumlar ile ‘referans’ olarak tanımlanan torpil aracılarının yazılı olduğu görülüyor. Hemen hepsinin TÜGVA’da çeşitli kademelerde görevli olduğu görülen listede bu kişilerin telefon numaraları da yer alıyor.

Listede ismi olan kişilerin karşılarında atanmak istediklerini belirttikleri hakimlik, kaymakamlık, polislik gibi birçok meslek bulunuyor. Ayrıca astsubay aday listesi, polis özel harekat aday listesi ve subay aday listesi de var.

ESKİ TÜGVA ÇALIŞANININ İDDİALARI

Metin Cihan, belgeyi kendisiyle paylaşan eski TÜGVA çalışanının mesajını da paylaştı. Eski çalışanın ifadesi şöyle:

“TÜGVA’nın kullanmış olduğu ERP adında telefona indirilen bir program vardı. Sonrasında bu program bozuldu ve milyonlarca kişinin kimlik bilgileri kimin eline geçti belli olmadı. Bu program nüfus sistemine bağlıydı. Kişinin TC’sini yazınca tüm bilgileri çıkıyordu. Bende zaten o zaman vakıftan ayrılma kararı verdim.”

“Bu adrese bağlı bir link olurdu o link bir seferlik gönderilir kişi atanmak istediği bilgileri buraya girerdi. Sonra bu liste E.E, E.E, İ.E ve F.D’nin yaptığı değerlendirmenin ardından yukarıya gönderilirdi. Bu listelerden birçoğu atanırdı. Benim gönderdiğim sadece bir kısmıdır. Bu mail de bir kıza yapılan taciz yazışması da var. Şu anda bu işleri teşkilata bakan İ.B ve ekibi yürütüyor. İllerden verileri toplayıp işlem yapıyorlar. İ. daha önce bağcılar belediyesinden maaş alıp işe gitmemesiyle gündem olmuştu. Vakıfta görev yapanların hepsi bir kurumda çalışıyor. Hepsini yazacağım.”

METİN CİHAN'IN PAYLAŞTIĞI LİSTELERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZBu içeriğe emoji ile tepki ver