Zanka

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücrette zam pazarlığı görüşmeleri başladı. İlk toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz” dedi. Bakan Bilgin ayrıca, işletmelerle yapılan anketlere göre “Yüzde 33.9'unun asgari ücretin 3 bin 500–3 bin 750 lira arasında olması gerektiği şeklinde bir kanaatte olduklarını gördük” diye konuştu…

2022’de geçerli olacak olan asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk kez toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığındaki toplantı, bakanlığın ev sahipliğinde saat 14.00'de başladı.

Toplantıda işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise Türk-İş temsil ediyor. İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını da Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yapıyor.

Bakan Bilgin toplantıda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Asgari ücret gerçekten önemli. Türkiye'de asgari ücret alan yaklaşık 6 milyon civarında işçi var emekçi var. Emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Süreci kısa sürede çözüme kavuşturacağımızı düşünüyorum. Görüşmeleri 4 oturumda tamamlamayı öngörüyoruz”

“3 BİN 500 – 3 BİN 750 LİRA ARASI VURGUSU”

İşletmelerle yapılan anketin ayrıntılarını da paylaşan Bakan Bilgin, “Yüzde 33.9'unun asgari ücretin 3 bin 500–3 bin 750 lira arasında olması gerektiği şeklinde bir kanaatte olduklarını gördük. 3 bin 750 lira-4 bin lira arasında olanların oranı ise yüzde 13, 3 bin 250 lira ile 3 bin 500 lira arasında olanlar ise yüzde 19” dedi.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver