Zanka

Lütfi Elvan’ın yerine atanan Nebati, göreve resmen başladı…

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevden affını istemesi ve af talebinin kabul edilmesinin ardından, yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati atanmıştı.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün yemin etmek üzere Meclis’e gitti.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Nebati'nin atanmasına ilişkin tezkereyi okuttu. Bilgiç, daha sonra ant içmesi için Nebati'yi kürsüye davet etti.

Nureddin Nebati, kürsüye çıkarak yemin etti ve göreve resmen başlamış oldu.

ELVAN: ÇOK GÜÇLÜ BİR BİLANÇO BIRAKIYORUM

Devir teslim töreninde konuşan Lütfi Elvan şunları söyledi:

* Göreve başlar başlamaz ekonomide güven ortamını ve öngörülebilirliği artırmak için önemli adımlar attık. Oldukça başarılı bir yıl geçirdik. Sağladığımız bütçe disiplini sayesinde hazinemiz daha az borçlandı.

* Enflasyonla mücadeleye destek vermek ve vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek için 150 milyar liranın üzerinde gelirden feragat ettik. Hazine kasamızı da tarihi güçlü bir rezervde sayın bakanımıza teslim ediyoruz.

* Bankacılık sektörü güçlü yapısını korurken sermaye piyasalarının daha da derinleştirilmesine yönelik adımlar attık. Aldığımız tedbirlerin de etkisiyle istihdam 2020 yılının ikinci yarısından itibaren önemli ölçüde arttı.

* Sahip olduğumuz bu bütüncül bakış açısı güçlü bir büyüme performansını da beraberinde getirdi. Şunu da özellikle ifade etmek istiyorum: Kendi kontrolüm altında olan kamu maliyesi tarafında çok güçlü bir bilanço bırakıyorum.

* Bana güvenip bu makamı emanet ettiği için sayın cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz etmek istiyorum.

NEBATİ: ÖNCELİK YÜKSEK FAİZ OLMAYACAK

Görevi devralan Nebati’nin ilk mesajı ise faize yönelik oldu:

* Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin hayalini kurduğu ekonomik olarak tam bağımsız bir Türkiye vizyonu ile yeni bir yola gittik. En önemli önceliğimiz yüksek faiz değil, yatırım ve istihdam olacak. Öngörülebilir bir ekonominin anlam kazandığı adımlar atacağız

* Önceliğimiz, yatırım, üretim ve ihracat artışını tetiklemek ve bu sayede cari açık ve dış borç gibi kronik sorunları tamamen bertaraf etmek, istihdamı artırmak, ücret artışını sağlamak, Türkiye’nin iç dinamiklerini dikkate almak kaydıyla ulusal ve uluslararası dinamikleri de gözeterek kulağını asla sokaktan uzak tutmayarak gerekeni yapmak olacaktır.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
111