Zanka

Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi bir kez daha ön plana çıkarılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la ilgili soruya yanıt veren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Sayın Yavaş, Ankaralılar tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız olarak seçilmiştir. Tüm büyükşehir belediye başkanımız gibi üstün hizmetler vermektedir. Dün bir defa daha kuvvetli bir şekilde altı çizildiği gibi; milletimiz emin olsun, ortak cumhurbaşkanı adayımız altılı masada belirlenecektir” dedi…

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“KAZALARIN CİDDİYETLE SORUŞTURULMASINI BEKLİYORUZ”

* Hafta sonu Gaziantep ve Mardin Derik’te, feci trafik kazaları yaşadık. Her iki kazada 35 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Yüreklerimiz parçalandı. Yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza, Allah’tan rahmet diliyoruz. Kederli ailelerine baş sağlığı diliyoruz.

* Mardin Derik’te yaşanan kazalardaki TIR’ların, aynı firmaya ait olduğu söyleniyor. Bu da iş ve araç güvenliği konusunda, taviz verildiği kuşkularını artırıyor.

* Diğer taraftan, biz artan giderler nedeniyle; otobüslerin, kamyonların eskiyen lastiklerini değiştirmek yerine artık lastiklerine diş açtığını defalarca söyledik. Bakımların, sigortaların zamanında yapılamadığını anlattık. Bu tehlikelerle ilgili uyardık. Hükümet ise kamyoncu ve otobüsçü esnafının sesini duymadı. Bu kazalarda, bunların rolü olup olmadığı da araştırılmalıdır.

* Biz tüm bu kazaların ciddiyetle soruşturulmasını ve sorumlular hakkında en ağır cezaların verilmesini bekliyoruz.  

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ AK PARTİLİ SİYASİLERİN ARPALIĞINA ÇEVRİLMİŞTİR”

* Bu dönemde, dış politikada akıl ve sağduyu yerini hamaset ve popülizme bırakmıştır. Dışişleri Bakanlığımız; ehliyet ve liyakat kurumu olmaktan çıkarılmış, AK Partili siyasilerin arpalığına çevrilmiştir.

* ‘Bakara, makara’ diyerek, mukaddes kitabımızla alay eden; elbise askılarında, ayakkabı kutularında rüşvet aldığı iddia edilen bakanlar, saray şürekâsına mensup eski siyasetçiler, Erdoğan tarafından, büyükelçi atanmıştır.

* Meslekten yetişmiş, ehliyet ve liyakat sahibi dışişleri kadroları ise ‘monşer’ denerek, devre dışı bırakılmıştır.

* Diplomasi çoğunlukla gizli değil, ancak sessiz yürütülür. Erdoğan bu en temel kurala bile uymamıştır. Bağırıp, çağırarak işleri yürütmeye çalışmıştır. Olgularla değil, algılarla dış politika yapmaya kalkmıştır. Her seçim öncesi, sokakları coşturmak için başka ülkeleri ve liderleri düşman ilan etmekte, ölçüsüz laflar etmekte bir sakınca görmemiştir.

* Erdoğan, Davos’ta ‘one minutes’ tiyatrosunu oynarken, İsrail için ne demişti? ‘Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.’ Erdoğan İsrail için, daha neler dedi neler… 2014’te çıktı, ‘İsrail şu anda terör estiriyor, şu anda bir soykırım yapıyor, ben bu görevde bulunduğum sürece hiçbir zaman, İsrail ile olumlu bir şey düşünemem’ dedi. İsrail’in bölgedeki pozisyonu, hedef ve ilkeleri değişti mi? Hayır.

* Hepsi yerli yerinde duruyor. Ama ‘ben görevde olduğum müddetçe, İsrail ile olumlu bir şey düşünmem’ diyen Erdoğan, çark etti, tüm dediklerini yutmak zorunda kaldı. Seçimler yaklaşırken de İsrail’le ilişkileri, yeniden büyükelçilik seviyesine çıkardı.

“ERDOĞAN PARAYA SIKIŞINCA SÖYLEDİĞİ NE KADAR AĞIR SÖZ VARSA BUGÜN HEPSİNİ YALAYIP YUTTU”

* Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne, etmedik laf bırakmadı. Suudi Veliaht Prens için, yandaş medyasında, ‘katil’, ‘seri katil’ manşetleri attırdı. Gazeteleri, ‘Kaşıkçı’nın ölüm emri Selman’dan’ diye, koca puntolu başlıklarla çıktı. Ama sonra ‘gösteririz ama vermeyiz’ dediği Kaşıkçı dosyasını, bizzat kendi elleriyle, Suudi Arabistan’a verdi. ‘Katil’, ‘seri katil’ dediği prensi, kucaklayıp, öptü.

* Necip Fazıl’ın dediği gibi ‘insanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork.’ Erdoğan paraya sıkışınca, Körfez Şeyhleri, Emirleri için dün söylediği ne kadar ağır söz varsa, bugün hepsini bir güzel yalayıp yuttu.

* Siyasette kuraldır: ‘Kirleten bedelini öder.’ Bunu sadece biz söylemiyoruz. Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek de ‘siyasette adama kirlettiği testiden su içirirler’ diyerek, durumu güzel özetlemiş.

*  Bugün Erdoğan’a, İhvan-ı Müslimin rüyasına sala verdiriyorlar. Bu uğurda söylediği ne varsa, yutturup, yediriyorlar. Artık Erdoğan siyaseten topal ördektir. Seçimler yaklaşırken, paraya ihtiyacı vardır. Dış politikada bir başarı hikâyesine ihtiyacı vardır.

* Şimdi müzik kutusu gibi, kim parayı verirse onun şarkısını çalmaya başlamıştır. Bu kadar çark, sağlığa da zararlıdır. Omurgası olanın, belini kırar. Bu kadar çark itibar kazandırmaz.

* Biz buradan hem Erdoğan’ı, hem de tüm uluslararası muhataplarımızı bir uyaralım. Kimse artık, bu gidici olduğu belli yönetimin zafiyetlerini kullanıp, kalıcı olmayacak tavizler koparmaya kalkmasın. Kısa vadeli kazanımlar uğruna, kimse uzun vadeli çıkarlarını riske atmasın. Herkes adımlarını bu gerçeğe göre ayarlasın.

“MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

* Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde, göstermelik 20-30 kuruşluk indirimlerle, milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar. Ama milletimiz artık algıya değil, fiyat etiketlerine bakıyor.

* Millet yaşadığını biliyor, halini görüyor. Etiketlere bakan vatandaşlarımız; ‘oy veriyoruz, yiyecek bulamıyoruz, söyledikleri indirim de yalan’ diyerek isyan ediyor.

* Ama diğer tarafta AK Parti’nin Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı, ‘kriz yok; market sepetini istediğimiz kadar dolduruyoruz, döke saça kullanabiliyoruz’ diyerek, milletimizle alay ediyor.

* Milletin kendisiyle alay eden Saray şürekâsına cevabı ise, Kahramanmaraş’ın komşusu, Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki, bir vatandaşımız veriyor: ‘Yiyecek ekmeğe muhtacım; sabah, öğle, akşam çayla ekmek, ‘açlıktan kimse ölmez’ diyorlar ama ölüyorum, açım’ diyor. İşte memleketimizden insan manzaraları…

* Bir tarafta döke saça yaşayan Saray ve şürekâsı, diğer tarafta sabah, öğle, akşam, çay ekmekle öğün atlatanlar. ‘Açlıktan ölüyorum’ diyenler.

* Erdoğan ve onun ucube şahsım hükümeti sistemi, sadece ülkemizin kaynaklarını yağmalatmakla kalmadı. Milletimizin huzurunu, neşesini çaldı.

“KARANLIK GÜNLERİN SONLANMASINA ÇOK AZ KALDI”

* Altı parti, ‘bizim belirleyeceğimiz ortak adayımız, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak’ dedi. Milletimiz müsterih olsun. Karanlık günlerin sonlanmasına artık çok az kaldı.

* Artık bu topraklarda; toplumsal kutuplaşma son bulacak. Toplumsal barış hâkim olacak. Öfke ve nefret dili kaybedecek. Nezaket ve karşılıklı saygı kazanacak. Ahlaki yozlaşmanın ve manevi tahribatın önüne set çekilecek.

* Rüşvet, torpil, iltimas son bulacak. Adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek. Hak eden, hak ettiğini eksiksiz alacak.

Öztrak, basın mensuplarından gelen sorulara da yanıt verdi.

“SÜREÇ TIKIR TIKIR İŞLİYOR”

Öztrak, altı siyasi parti genel başkanının bir araya geldiği altıncı liderler buluşmasında Cumhurbaşkanı adayının gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Sürecin nasıl işleyeceğini baştan beri altı parti de açıklıyor. Seçim kararı alınsın, eğer isim çok merak ediliyorsa, o zaman açıklanacağı; defalarca söylendi. Süreç gayet güzel işleyecek. Seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü, seçim sonrası; tüm süreçlerde dün birlikte yol yürüme kararı çıkmıştır. Hiç kimse merak etmesin. Her şey zamanında ve zemininde yapılacaktır. Daha önce taahhüt edildiği gibi. Bundan sonraki toplantı, 2 Ekim’de saat 14.00’te Genel Merkez’imizde yapılacak. Süreç tıkır tıkır işliyor. İşlemeye de devam edecek” yanıtı verdi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYI ALTILI MASADA BELİRLENECEK”

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “Ben ve teşkilatlarımız Meral Akşener’in en doğru kişi olduğuna inanıyoruz” ifadelerinin ve “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili en çok Mansur Yavaş’ın isminin geçtiğini” söylemesinin sorulması üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Sayın Yavaş, Ankaralılar tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız olarak seçilmiştir. Tüm büyükşehir belediye başkanımız gibi üstün hizmetler vermektedir. Dün bir defa daha kuvvetli bir şekilde altı çizildiği gibi; milletimiz emin olsun, ortak cumhurbaşkanı adayımız altılı masada belirlenecektir. Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. cumhurbaşkanı hem de herkesin cumhurbaşkanı olacaktır.”

“GEREKİRSE SON SEÇİMDEKİ GİBİ OY ÇUVALLARININ ÜSTÜNDE YATACAĞIZ”

İçişleri Bakanlığı, DEVA Partisi, Zafer Partisi arasında sığınmacı seçmen tartışması yaşanmasına ilişkin soru üzerine Öztrak, “Bu konu bizim de yakından takip ettiğimiz bir konudur. Ama kimsenin endişesi olmaz. Biz sandıklarda sahip çıkmaya kararlıyız. Seçmen listelerini tek tek inceleyeceğiz. Bütün çalışmaları takip ediyoruz. Gerekirse Türkiye’nin her yerinde bundan önceki son seçimde olduğu gibi oy çuvallarının üstünde yatacağız” yanıtı verdi.Bu içeriğe emoji ile tepki ver