Zanka

Asgari ücretin belirlenmesinde üçüncü toplantı bugün gerçekleştirildi ancak anlaşma sağlanamadı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in “TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor” açıklamasının ardından, işveren tarafına tepkiler çığ gibi büyüdü. TİSK’ten tepkiler üzerine yapılan açıklamada, “TİSK'in asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlenmesi yönünde öneri olmamıştır” denildi…

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900'ün altına düşmez diyor” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın ardından Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na (TİSK) kamuoyundan büyük tepki geldi. Tepkiler üzerine TİSK, yeni bir açıklamada bulundu.

Asgari ücretin 3 bin 100 lira olması yönünde teklif verilmediğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda TÜİK tarafından sağlanan parametreler ve Haccettepe Üniversitesi beslenme kalıbı referanslarına göre asgari geçim tutarına ilişkin hesaplar yapılmıştır. Geçmişte kullanılan formüller, hesaplamalar, varsayımlar ve yaklaşımlar üzerinden yapılan çalışmada, asgari geçim tutarına ilişkin belli bir bant aralığında sonuçlara ulaşılmış ve komisyon çalışmalarında değerlendirilecek göstergelerden biri olarak değerlendirmeye sunulmuştur.

Bu rakamlar kesinlikle herhangi bir tarafın asgari ücret önerisini içermemektedir. Bu kapsamda TİSK'in asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlenmesi yönünde öneri olmamıştır.

Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında da Genel Sekreterimiz Akansel Koç, herhangi bir rakamsal öneri sunulmadığının altını özellikle çizmiştir. Asgari ücretli çalışanları enflasyona karşı koruyacak ve tüm tarafların üzerinde anlaşabileceği ortak bir rakam tespit edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Çalışmalarımızla birlikte büyümeyi benimsemiş bir kuruluş olarak, çalışmalarımıza, işletmelerimize ve ülkemize fayda sağlayacak her kararın altına imza atacağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver