Zanka

Uludere’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS sınavının iptal edilmesine ilişkin “Sözlüde hakları yenilenler vardı, sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız. Söz verdim, bir daha söz veriyorum. Adalet bu ülkeye ya gelecek, ya gelecek” dedi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Aralık 2011’de Şırnak Uludere’de yaşamını yitiren 34 kişinin yakınlarını bugün ziyaret etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“OLAY AYDINLATILDIKTAN SONRA ANCAK HELALLEŞME OLABİLİR”

* 28 Aralık 2011'de acı bir olay gerçekleşti, o gün 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18'inin yaşı ise 18'den küçüktü. Acı hâlâ dinmiş değil eğer ülkeye adalet gelecekse bu acının dindirilmesi lazım, olayın aydınlatılması lazım.

* Bu olayı aydınlatacağıma dair söz vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra ancak helalleşme olabilir.

* Ölenler geri gelmeyecek ben bunun farkındayım. Ama bir şekilde annelerin acılarının dindirilmesi lazım, anneler evlat acısı ile yaşıyorlar ve bizden adalet istiyorlar. Biz bu adaleti sağlayacağız. Adaleti sağlamak bizim görevimizdir.

* Eğer adaleti sağlarsanız o zaman toplumda kucaklaşmayı, huzuru, barışı sağlarsınız aksi halde annelerin yüreğindeki ateş sönmüyor ve sönmeyecek.

“SÖZLÜDE HAKLARI YENİLENLER VARDI, SINAVLARDA HAKLARI YENİLENLERİ DE GÖRDÜK”

* Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Ben boşuna Millî Eğitim Bakanlığı’nın kapısına gitmedim. Boşuna oraya dayanmadım. Boşuna oraya gidip de hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için buranın da mutlaka bir şekliyle adalet dağıtması gerektiğini söyledim.

* Sözlüde hakları yenilenler vardı, sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız.

* Burada adaleti nasıl sağlıyorsak; hakkı yenen, KPSS sınavına girip hakkı yenen bütün evlatlarımızın da hakkı, hukukunu savunmak zorundayız.

* Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Bakın, ben buradan, Roboski’den söz veriyorum, bütün millete söz veriyorum. KPSS sınavına girip hakkı elinden alınan o gencecik, pırıl pırıl evlatlarımızın, sınavın iyi geçtiği veya kötü geçtiğini düşünen evlatlarımızın da hakkını ve hukukunu korumak zorundayız.

* Biz Türkiye’de adalet içinde yaşamak zorundayız. Adalet bu ülkeye gelirse huzur gelir.

* Milli Eğitim Bakanlığı, saraydan tutun en aşağıya kadar çürüyen bir devlet yapısı var. Liyakat yok, ahlak yok. Her şey bir anlamda bitmiş vaziyette. Ama hepsini düzelteceğiz. Söz verdim, bir daha söz veriyorum. Adalet bu ülkeye ya gelecek, ya gelecek.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver