Zanka

Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerde İYİ Partili Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Biz Türk'ün Müslüman olmayanına Türk demiyoruz, Müslüman olmayan Kürt'e niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim?” dediği görüldü. Bu sözlere tepkiler çığ gibi büyüyünce bir açıklama yapan Ağıralioğlu, “Çözüm sürecinde PKK’nın muhatap alınmasına ve hükûmetin siyasi koordinatlarının anlamsızlığına dair söylediğimiz bir sözü bütününden kopartmaya çalışmak beyhudedir” dedi…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun bir konuşması, sosyal medyada olay yarattı.

O videoda Ağıralioğlu, şu ifadeleri kullanıyor:

Biz Müslüman olmayan Türk'e, Türk demiyoruz. Kemali ile Türk demiyoruz. Müslüman olmayan Kürde niçin Kürt diyelim? Niçin insan diyelim?

Bizim için önemli olan şudur; biz normal şartlarda, tarih sahnesinde var olduğumuz günden beri arkasında büyük irademizle durduğumuz şey Allah'a kulluk davamızın, devlete, millete, medeniyete dönük taraflarının dört başı mamur hale getirildiği bir süreci yaşadık beraber.

Bu sürecin hiçbir tarafında diliyle, diniyle, imanıyla, sözüyle, imanıyla olmayanlar Kürdü, Türkü, kardeşliği ve imanımızı temsil edemezler. Bu sürecin en kötü tarafı bizim açımızdan, inançsızlığıyla ahlaksızlığıyla bin yıllık bir kardeşliğin üzerine hami edilmesidir”

TEPKİ ÇEKTİ

Bu sözler sosyal medyada kısa sürede gündemdeki yerini aldı ve tepkiler çığ gibi büyüdü.

“BURADAN KİMSEYE EKMEK ÇIKMAZ!”

Tepkiler sürerken, Yavuz Ağıralioğlu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Ağıralioğlu, eleştirilere şöyle yanıt verdi:

* Çözüm sürecinde Pkk'nın muhatap alınmasına ve hükûmetin siyasi koordinatlarının anlamsızlığına dair söylediğimiz bir sözü bütününden kopartmaya çalışmak beyhudedir.

Ne dediğimiz ortada! Birilerinin mal bulmuş mağribi gibi davranmasına gerek yok. Buradan kimseye ekmek çıkmaz!

* "Müslüman olmayanı insan ve Türk saymıyorsunuz, o zaman Türk Milleti adına bu dinsiz, imansız cinayet şebekesi ile niçin konuşuyorsunuz? Pkk'lılar insan değil, bu ahlâksız örgütü niçin muhatap alıyorsunuz?" diye Pkk'lılar için söylediğimiz bir sözün neresinden, niçin alındınız?

* Bana yahut çizgime düşmanlık edecekseniz, derdiniz buysa Türklük üzerinden yürümeyin. Arşivde onca söz, konferans ve açıklamamız var; Türk'e, Türklüğe dair. Zorlamayın. Anlamaya çalışın.

İslâm öncesi Türklüğe, kim Türk değil diyebilir? Yahut biri dedi diye kim Türklük'ten çıkar?

* Ancak Türklüğün kaderine perçinlendiği İslâm'ın Türklük'ten koparılma tehlikesine ve Türksüz bir İslâm telâkkisinin tehlikesine de her zaman dikkat çekerim. Türk tarihi ortadadır. Ama burda muhatap ne İslâm öncesi atalarımızdır ne de gayrımüslim-Hristiyan Türk soydaşlarımızdır.

* Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresinin hasımları ne demek istediğimi gayet iyi biliyor. Sözüm ancak bunun muhataplarınadır. Tarihi varlığı içinde tüm meşruiyetimizi Oğuz Kağan'dan beri Türk'ten ve Türk Milleti'nden alıyoruz. Güncel politik mevzilerin yanlışları İslâm'a hamledilemez!

* Samimi eleştiriler baş tacımızdır. Lâkin maksadı sadece düşmanlık olan trolleri yahut trollüğün kendisine çok yakıştığı trol ahlâklı isimlerin dediklerini ciddiye almam, kimse de almasın.

Siyasi çizgimiz belli. Türk-İslâm Ülküsünün net ve duru ideallerine bağlı bir neferiyim.

* Oğuz Kağan'dan Atatürk'e, Göktürklerden Türkiye Cumhuriyeti'ne tek bir çizgidir.

Ve tekrar üstüne basa basa söylüyorum. Bin yıllık tarihi birlikteliğin ve Efendimiz (s.a.v.)'in birbirine kardeş ettiği Kürtlerimiz ile bizi, Marx'ın çocukları düşman edemez. Buna müsaade etmeyiz.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver