Zanka

İYİ Partili Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın iddiasına tepki gösteren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü” dedi ve SDR tahsisatının nasıl işlediğini anlattı…

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Habertürk TV’de yayınlanan Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığını da ileri sürdü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, söz konusu iddiaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Nebati şu ifadeleri kullandı:

* Prof. Dr. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.

* Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.

* Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

* IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır.Bu içeriğe emoji ile tepki ver
11