Zanka

MHP yönetimindeki Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısı dikkat çeken bir tartışmaya sahne oldu. İnşaatı biten bir AVM’de içkili alan tespiti için yapılan oylamaya AKP, MHP ve İYİ Partili meclis üyeleri 'Evet' oyu verirken, CHP’liler ise ‘Hayır’ oyu verdi. Toplantıya MHP'li meclis üyesi Mehmet Palabıyık’ın “Bu toplum bir tek içmeyenlerden oluşmuyor. Bu toplumda en çok vergiyi içenler veriyor. Alkoldeki vergi en yüksek. Ben de içen birisi olarak, ayrıştırılmak istemiyorum” sözleri damga vurdu…

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün başkanlık yaptığı Ağustos ayı meclis toplantısında, Yunusemre ilçesinde inşaatı biten AVM'ye içkili yer bölgesi tespit konusu tartışmalara neden oldu.

Gündem maddesiyle ilgili olarak söz alan CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli, çevresinde adliye, Emniyet, üniversite ve Diyanet’e ait yerin bulunduğu bir bölgeye içkili yer bölgesi tespit edilmesinin uygun olmadığını dile getirdi.

“ONLARCA YERE İÇKİ RUHSATI VERİLMEZKEN…”

Mersinli, “Bu bölgenin çevresinde tıp fakültesi, adliye sarayı, emniyet müdürlüğü ve Diyanet ait bir alan var. Çevresinde bu gibi durumların olmadığı onlarca yere içki ruhsatı verilmezken, şimdi kendilerini muhafazakar ve milliyetçi olarak ifade edenler nasıl da “Evet” oyu kullanacak? Biz CHP grubu olarak bu maddeye “ret” oyu kullanıyoruz” diye konuştu.

MHP’Lİ PALABIYIK: BU TOPLUM BİR TEK İÇMEYENLERDEN OLUŞMUYOR

Söz alan MHP'li meclis üyesi Mehmet Palabıyık da şu ifadeleri kullandı:

“Bu toplumda içenler kadar içmeyenler de var. Bu toplum bir tek içmeyenlerden oluşmuyor. Bu toplumda en çok vergiyi içenler veriyor. Alkoldeki vergi en yüksek. Ben de içen birisi olarak, ayrıştırılmak istemiyorum. Birlikte yaşadığımız toplumda ben caminin açılmasına nasıl saygı gösteriyorsam, meyhane veya içkili yer bölgesi açılırken de aynı saygıyı görmek istiyorum. Manisa gelişmiyor diyorsunuz. 60 bin öğrencimiz var. Bir tanesi Manisa'da kalmıyor. Manisa'da siz bunlara hizmet edeceksiniz ki Manisa'da kalsın.”

BAŞKAN ERGÜN: RET VERENLER YEMESİNİ, İÇMESİNİ İYİ BİLİYOR

Tartışmaların ardından kısa bir konuşma yapan MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, içkili yer tespiti konusunda ret oyu veren CHP'ye gönderme yaptı ve “Herkes hesap ve siyaset peşinde. Şimdi bu maddeye ret oyu verenler OSB'de yemesini ve içmesini çok iyi biliyorlar” dedi.

İYİ PARTİLİLER 1 ÜYE HARİÇ ‘EVET’ OYU VERDİ

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada CHP, BBP ile İYİ Parti'den bir meclis üyesi ‘ret’ oyu kullandı.

Toplantıda bazı AKP'li meclis üyelerinin oylamada çekimser oy kullandığı dikkatlerden kaçmazken, AKP, MHP ve İYİ Partilerin çoğu karara ‘Evet' oyu verdi.

İçkili yer bölgesi tespiti ile ilgili gündem maddesi oylamasında 25 “Evet” 25 “Ret” oyu çıktı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün'ün oyu iki oy kabul edilmesiyle birlikte madde oy çokluğuyla kabul edildi.Bu içeriğe emoji ile tepki ver