Zanka

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından Suriye’de Türkiye karşıtı protestolar başlamıştı. Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir” dedi…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında Suriye ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Çavuşoğlu “Muhalefetle Suriye rejimini bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde anlaşma olmaz. Artık 11 yılı geçti. Çok insan öldü, çok insan ülkesini terk etti. Bu insanlar ülkesine dönmeli. Bunun için kalıcı barış olması lazım” demişti. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden gece saatlerinde Suriye’nin Azez bölgesinde Türkiye karşıtı protestolar düzenlendi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı taşıyan Suriyeli muhalifler, Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Osmanlı Millet Parkı’nı tahrip etti ve Türkiye karşıtı sloganlar atarak konvoylarla turladı. Bir grup ise bölgede bulunan Türk bayrağını yaktı.

Yaşananların ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan ilk açıklama geldi. Bakanlığın sitesinde “Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Türkiye’nin Suriye İhtilafına Yaklaşımına İlişkin Basında Yer Alan Haberler Hakkındaki Soruya Cevabı” başlıklı yazılı açıklama paylaşıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülke olmuştur.

Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir.

Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma sağlayan Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir.”Bu içeriğe emoji ile tepki ver