Zanka

Son dakika…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'nın Lviv kentinden Ukrayna lideri Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri'yle gerçekleştirdiği üçlü zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Sayın Zelenskiy’nin davetine icabetle Lviv’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

* Sayın Zelenskiy ile bugünkü ikili görüşmede, ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik.

* İşbirliğimizi, dayanışmamızı mevcut şartlar altında ilerletme imkanlarını ele aldık.

* Yaklaşık 6 aydır devam eden savaş, görüşmelerimizin ana konusunu teşkil etti.

* Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bu vesileyle bir kere daha vurguladık.

* Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kere daha ifade ettik.

* Dün gece Harkiv’de bir yurda yönelik gerçekleştirilen 9 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz adına taziyelerimi ilettim.

* Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz.

* Türkiye olarak bir taraftan çatışmaları diplomatik olarak sonlandırmaya çaba harcarken, diğer taraftan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz.

* Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil yardım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 98 insani yardım TIR’ı sevk ettik.

* 325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık. Ukrayna'daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde kabul ettik.

“UKRAYNA’NIN YENİDEN İMARI İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

* Görüşmemizde savaşın Ukrayna’da neden olduğu fiziki yıkımın boyutlarını da ele aldık. Bugüne kadar olduğu gibi Ukrayna’nın yeniden imarı için gereken desteği vereceğimizi Sayın Zelenskiy ile paylaştık.

TAHIL KORİDORU

* Malumunuz bundan 1 ay önce BM, Ukrayna, Rusya ve Türkiye olarak tarihi nitelikte bir ortak çalışma örneği sergiledik.

* Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli şekilde dünya piyasalarına ihracını mümkün kılan İstanbul mutabakatının olumlu yansımalarını sadece Ukrayna değil tüm dünya hissetmeye başladı.

* Mutabakatın uygulamaya konduğu 1 Ağustos'tan bu yana 25 gemi 625 bin ton Ukrayna tahılını dünya pazarlarına ulaştırdık, ulaştırıyoruz.

* Bugünkü temaslarımızda mevcut mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülebilmesi için atılabilecek adımlar üzerinde durduk.

* Üçlü görüşmemizde ayrıca İstanbul Mutabakatı'nın oluşturduğu müspet havanın kalıcı barışa tahvil edilmesi imkanlarını değerlendirdik.

* Diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğine özellikle işaret ettik.

* Şahsen savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Tüm mesele müzakere masasına giden en kısa ve adil yolu tespit etmektir. Mart ayında İstanbul'da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılmasının imkan dahilinde olduğuna inanıyorum. Bu hedefe yönelik olarak her türlü desteği vermeyi tekrar kolaylaştırıcı veya arabulucu rolü oynamaya hazırız.

* Tabii görüşmemizde savaş esirlerinin mübadelesi konusunu ve bu konudaki girişimlerimizi ele aldık, bu konuyu önemsediğimizi de ayrıca ifade etmek istiyorum.

* İnanıyorum ki, şu anda burayı takip edenler acaba bu esirlerin mübadelesi ne oldu sorusunu da cevaplamaya çalışıyorlar.

“PUTİN’LE BUGÜNKÜ GÖRÜŞMEYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

* Bu konuyla ilgili olarak Sayın Putin'le Rusya tarafıyla da tüm bugünkü görüşmelerimizin neticesini değerlendirmeye devam edeceğiz.Bu içeriğe emoji ile tepki ver